08:29 / E Hënë, 22 Janar 2018 / indeksADMonline

Hulumtuesit tregojnë pse stresi ju sëmurë?

Stresi mund të shkaktojë sëmundje fizike duke sulmuar sistemin imunitar, sipas një studimi të ri.

Studiuesit në Universitetin e Miçiganit kanë identifikuar se si stresi ndër vepron me qelizat që supozohet të mbrojnë trupin nga sëmundjet e infeksionit dhe manifestohet në sëmundje fizike.

Studimi zbuloi se stresi mund të ndikojë në reagimin e “klikimeve të mbrojtjes” ose substancave që luftojnë kundër baktereve ose viruseve, duke përforcuar reaksione inflamatore ose alergjike si sindroma e zorrëve nervore, astma dhe çrregullime autoimune si lupus, transmeton Indeksonline.

Mjekët mund të fillojnë të përshkruajnë mjetet e menaxhimit të stresit si ushtrimet e frymëmarrje dhe yoga për të trajtuar çrregullime si astma dhe simptomat e sindromit të zorrëve nervor.

Studimi i botuar në Journal of Leukocyte Biology, zbuloi se receptorët e stresit, dërgojnë sinjale në qeliza të caktuara imune, të quajtura qeliza mastike dhe kontrollojnë se si e mbrojnë trupin./Indeksonline/