12:49 / E Martë, 09 Korrik 2019 / indeksADMonline

I biri i vdiq nga mbidoza e kafeinës në pijën me proteina, babai i dëshpëruar paralajmëron rrezikun

Para një viti, një muzikant i shëndetshëm humbi jetën nga mbidoza e kafeinës pasi konsumoi një pije me proteina.

Lachlan Foote vdiq një ditë para 22-vjetorit të lindjes. Prindërit e gjetën pa ndjenja në tualetin e shtëpisë së tyre në Sidnej. Ngjarja ndodhi Ditën e Vitit të Ri 2018.

Babai i tij përdori Facebook për të treguar se cfarë i mori jetën Lachlan duke paralajmëruar të tjerët që të kenë kujdes.

Një pjesë e postimit të babait

“Unë po e postoj këtë pasi mendoj se do shpëtoj jetën e dikujt tjetër. Dawn dhe unë më në fund morëm përgjigjet në lidhje me Lachlan, ai vdiq nga ‘toksiciteti i kafeinës’ (jo nga një grumbull i dyshimtë i proteinave siç e kishim menduar më parë). Nuk kishte asgjë tjetër në sistemin e tij përveç një sasie të vogël alkooli.

Rezulton se Lachlan erdhi në shtëpi pasi festoi Vitin e Ri me shokët e tij dhe bëri një pije me proteina, ku pa dashje shtoi shumë pluhur të pastër kafeine – një lugë çaji është vdekjeprurëse (e barasvlefshme me 25-50 kafene).

Pure Caffeine Poëder është tregtuar si një shtesë ushqimore dhe është përdorur shpesh në proteina. Është online dhe mund të blihet në Australi.

Ne mendojmë se Lachlan mori pluhurin e kafeinës nga një shok ose koleg pune dhe nuk zbuloi asnjë pluhur kafeine, vetëm produkte të lidhura me proteina.

Prandaj, duket se pluhuri i pastër i kafeinës është blerë nga dikush tjetër dhe është shpërndarë, prandaj ka shumë mundësi që Lachlan nuk e ka lexuar etiketën paralajmëruese në pako dhe nuk ishte në dijeni të asaj që mund të shkaktonte. Dhe fakti që ai mbajti në kuzhinën tonë dëshmon se Lachlan nuk do ta linte atje, nëse e dinte se ishte një kërcënim për familjen.

Ne jemi të shqetësuar se mund të ketë të rinj të tjerë në rrethin e tij, të cilët blejnë ose ndajnë në këtë pluhur të pastër të kafeinës dhe, si Lachlan, nuk janë në dijeni të rrezikut … prandaj e bëra këtë postim”.