08:27 / E Premte, 19 Gusht 2022 / B O

I nxehti afrikan sot kaplon Kosovën

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHK) ka bërë të ditur se gjatë ditur se të premten në Kosovë parashihet të mbajë mot me diell dhe me vapë.

Sipas njoftimit të IHK-së, temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 12-16 gradë celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 31-37 gradë Celsius.

“Indeksi UV do të jetë ekstrem lartë. Gjatë vikendit parashihen kushte tjera meteorologjike, kjo si pasojë e rënies së presionit atmosferik dhe vranësirave konvektive të cilat parashihen të sjellin reshje të intensitetit të dobët deri mesatar. Në shumë pjesë të territoreve të izoluara parashihet të ketë zbrazje elektrike. Reshjet parashihen të vijnë gjatë natës së premtes, për të vazhduar edhe gjatë vikendit në periudha të ndryshme kohore”, thuhet në njoftim.