17:59 / E Shtunë, 19 Shtator 2020

IKSHPK sqaron: 3 rastet me vdekje që u raportuan sot, ishin negativ me Covid19

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë në raportin e përditshëm për COVID19 ka njoftuar se brenda 24 orëve janë raportuar 3 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1 rast nga Klinika Infektive, 1 rast nga spitali Sheikh Zayed-Vushtrri dhe 1 rast nga Mjekimi Intensiv Qendror).

Ndërkaq, tri orë më vonë ka dal me një sqarim të ri për këtë informatë, shkruan IndeksOnline.

Sipas njoftimit të IKSHPK-së këta tre persona në momentin e vdekjes kanë rezultuar negativ me COVID19.

“Në raportin përfundimtar klinik Diagnoza është Gjendje pas COVID-19 dhe rezultatet laboratorike janë negative”, thuhet në njoftim.

Njoftimi i plotë:

SQARIM NË KOMJNIKATËN 19 SHTATOR 2020!

Instituti Kombëtar sqaron se Brenda 24 orëve janë raportuar 3 raste të vdekjes të hospitalizuar në Klinikën Infektive dhe MIQ të QKUK dhe spitalin e Vushtrrisë me sëmundje shoqëruese dhe COVID pozitiv.

Në momentin e vdekjes pacientët kanë qenē COVID negativ.

Në raportin përfundimtar klinik Diagnoza është Gjendje pas COVID-19 dhe rezultatet laboratorike janë negative.

Ministria e Shëndetësisë, QKUK dhe IKSHPK Shprehim ngushllimet më të sinqerta familjarëve me rastin e vdekjes së të afërmve të tyre.