16:27 / E Enjte, 18 Korrik 2019

Ish-projektuesi i veturave Jaguar krijon një kompani të re

Ish kreu i dizajnit të Jaguar, Ian Callum, ka ngritur një kompani që fokusohet në projektet e dizajnimit brenda dhe jashtë botës së automobilave.

“Doja të kthehesha në thelbin e krijimtarisë, sfidën e prodhimit të diçkaje të mrekullueshme dhe personale.” tha Callum, transmeton Indeksonline.

Callum  64 vjeç, tha se kishte 15 vjet që kishte mbetur në dizajnimin e tij.

Callum u largua nga Jaguar më 1 korrik, pas 20 viteve në krye të dizajnimit në markën britanike. Ndër dizajnet e tij të Jaguar janë F-Type, F-Pace dhe elektrike I-Pace.

Callum i tha PistonHeads se ai ishte i etur që kompania e re nuk është parë vetëm si një “dyqan pres” për makina retro. “Dua të shikoj përpara, këtu duhet të jetë dizajni,” tha ai, duke shtuar se kompania gjithashtu do të kërkojë punë jashtë automobilave, duke përfshirë stilin e jetesës dhe udhëtimin.

Kompania quhet CALLUM dhe është e vendosur në Warwick, Angli.

Para se të bashkohej me Jaguar, Callum punoi në Aston Martin ku ishte përgjegjës për makina të tilla si Aston Martin Vanquish, Vantage dhe DB9./Indeksonline/.