22:42 / E Diele, 29 Mars 2020 / indeksADMonline

Italiania u shkruan evropianëve: Kjo ju pret në të ardhmen

Novelistja e mirënjohur italiane Francesca Melandri, e cila ka qenë nën izolim në Romë për gati tre javë për shkak të shpërthimit të Covid-19, ka shkruar një letër për evropianët e tjerë “nga e ardhmja juaj”, duke shtruar gamën e emocioneve që njerëzit ka të ngjarë të kalojnë gjatë javëve të ardhshme

‘Po ju shkruaj nga Italia, që do të thotë se po shkruaj nga e ardhmja juaj. Tani jemi në vendin ku do të jeni brenda disa ditësh. Grafikët e epidemisë na tregojnë të gjithë të gërshetuar në një valle paralele.

Ne jemi vetëm disa hapa përpara jush në rrugën e kohës, ashtu si Wuhan ishte disa javë përpara nesh. Ne ju vëzhgojmë ndërsa silleni ashtu si ne. Ju i mbani të njëjtat argumente që kemi bërë deri para pak kohësh, midis atyre që ende thonë “është vetëm një grip, pse gjithë kjo rrëmujë?” dhe ata që e kanë kuptuar tashmë.

Ndërsa ne ju vëzhgojmë nga këtu, nga e ardhmja juaj, ne e dimë se shumë prej jush, siç u është thënë që të mbylleni në shtëpitë tuaja, citon Orwellin, disa madje edhe Hobi. Por së shpejti do të jeni shumë të zënë për këtë, transmeton Scan, përcjell albinfo.ch.

Para së gjithash, ju do të hani. Jo vetëm sepse do të jetë një nga gjërat e pakta që mund të bëni akoma.

Do të gjeni dhjetëra grupe të rrjeteve sociale me mësime se si të kaloni kohën tuaj të lirë në mënyra të frytshme. Do të bashkoheni me të gjithë, pastaj do t’i injoroni plotësisht pas disa ditësh.

Do të tërhiqni letërsinë apokaliptike nga raftet e librave tuaj, por së shpejti do të gjeni se nuk do të ndjeheni sikur të lexoni ndonjë prej tyre.

Do të hani përsëri. Ju nuk do të flini mirë. Do të pyesni veten se çfarë po ndodh me demokracinë.

Do të keni një jetë sociale të pandalshme në internet – në Messenger, WhatsApp, Skype, Zoom…

Do t’ju mungojnë fëmijët tuaj të rritur si kurrë më parë; realizimi që nuk e keni idenë kur do t’i shihni përsëri do t’ju godasë si një grusht në gjoks.

Pakënaqësia e vjetër dhe largimi do të duken të parëndësishme. Do t’i thërrisni njerëzit me të cilët nuk jeni betuar të flisni kurrë më, në mënyrë që t’i pyesni ata: “Si po veproni?” Shumë gra do të rrihen në shtëpitë e tyre.

Do të pyesni veten se çfarë po ndodh me të gjithë ata që nuk mund të qëndrojnë në shtëpi sepse nuk kanë një të tillë. Do të ndiheni të prekshëm kur dilni në pazar në rrugët e shkreta, veçanërisht nëse jeni grua. Do të pyesni veten nëse kështu prishen shoqëritë. A ndodh vërtet kaq shpejt? Do t’i bllokoni këto mendime dhe kur të ktheheni në shtëpi do të hani përsëri.

Ju do të vini në peshë. Do të shikoni për stërvitje në internet.

Do të qeshni. Do të qeshni shumë. Do të hapësh një humor të dendur që nuk kishe parë më parë. Edhe njerëzit që gjithmonë kanë marrë gjithçka seriozisht, do të mendojnë për absurditetin e jetës, të universit dhe të gjithëve.

Do të bëni takime në radhët e supermarketeve me miqtë dhe dashnorët tuaj, në mënyrë që t’i shihni shkurtimisht ato personalisht, ndërsa të gjithë respektohen nga rregullat e distancës sociale.

Do të numëroni të gjitha gjërat që nuk ju duhen.

Natyra e vërtetë e njerëzve përreth jush do të zbulohet me qartësi totale. Do të keni konfirmime dhe surpriza.

Ata që ju ftojnë të shihni gjithë këtë rrëmujë si një mundësi për rinovimin planetar do t’ju ndihmojnë t’i vendosni gjërat në një perspektivë më të madhe. Do t’i gjeni gjithashtu jashtëzakonisht të bezdisshëm: bukur, planeti po merr frymë më mirë për shkak të emetimeve të përgjysmuara të CO2, por si do t’i paguani faturat muajin tjetër?

Ju nuk do të kuptoni nëse dëshmitari i lindjes së një bote të re është më shumë një madhështi apo një lidhje e mjerueshme.

Do të luani muzikë nga dritaret dhe lëndinat tuaja. Kur na pe duke kënduar opera nga ballkonet tona, ju menduat “ah, ata italianët”. Por ne e dimë që ju do të këndoni këngë të këndshme për njëri-tjetrin gjithashtu. Dhe kur të shpërthejë unë do të mbijetoj nga dritaret e tua, ne do t’ju shikojmë dhe do të lodhemi ashtu si njerëzit e Ëuhan, të cilët kënduan nga dritaret e tyre në shkurt.

Shumë prej jush do të bien në gjumë duke u zotuar se gjëja e parë që do të bëni sa më shpejt që të përfundojë bllokimi është dosja për divorc.

Shumë fëmijë do të konceptohen.

Fëmijët tuaj do të shkollohen në internet. Do të jenë telashe të tmerrshme; ata do t’ju japin gëzim.

Të moshuarit do t’ju binden si adoleshentë me vrap: ju do të duhet të luftoni me ta në mënyrë që t’i ndaloni ata të dalin jashtë, të infektohen dhe të vdesin.

Do të doni të mbuloni me petale trëndafili të gjitha hapat e punonjësve të mjekësisë.

Do t’ju thuhet se shoqëria është e bashkuar në një përpjekje komunale, se të gjithë jeni në të njëjtën barkë. Do të jetë e vërtetë. Kjo përvojë do të ndryshojë për mirë se si e perceptoni veten si një pjesë individuale të një tërësie më të madhe.

Klasa, megjithatë, do t’i bëjë të gjitha ndryshimet. Të qenit i mbyllur në një shtëpi me një kopsht të bukur ose në një projekt strehimi të mbipopulluar nuk do të jetë e njëjtë. As nuk është në gjendje të vazhdojë të punojë nga shtëpia ose të shohë punën tuaj të zhduket. Ajo varkë në të cilën do të lundroni në mënyrë që të mposhtni epideminë nuk do të duket njësoj për të gjithë dhe as nuk është në të njëjtën mënyrë për të gjithë: nuk ka qenë kurrë.

Në një moment, do e kuptoni që është e vështirë. Do të keni frikë. Do ta ndani frikën tuaj me të dashurit tuaj, ose do t’ia mbani vetes në mënyrë që të mos i ngarkoni me to gjithashtu.

Do të hani përsëri.

Ne jemi në Itali, dhe kjo është ajo që dimë për të ardhmen tuaj. Por është thjesht një tregim i pasurisë në shkallë të vogël. Ne jemi shikues me shumë çelës.

Nëse e shikojmë pamjen drejt së ardhmes më të largët, të ardhmen e cila është e panjohur edhe për ju, edhe për ne, ne mund t’ju themi vetëm këtë: kur të gjitha këto do të mbarojnë, bota nuk do të jetë e njëjtë’.

Të fundit nga KORONAVIRUS

Të fundit