18:16 / E Mërkurë, 27 Dhjetor 2017 / indeksADMonline

Ja pse duhet ta nisni ditën me një mollë e jo një kafe

Dita nuk fillon për shumicën e njerëzve derisa të marrin gllënjkën e parë të kafesë. Kafeina pompon tensionin e gjakut, nivelet e oksigjenit, temperaturën e trupit, frymëmarrjen dhe aktivitetin e trurit për t’ju dhënë një shtysë kur jeni të lodhur e pa gjumë.

Mirëpo, kafeina ka disa mangësi. Këtu janë disa përfitime shëndetësore të kafeinës që duhet të dini. Ajo përkeqëson aciditetin, shkakton pagjumësi dhe varësi. Një mollë e madhe në vend të një filxhani kafe është një alternativë e shëndetshme dhe e rekomandueshme për të nisur një mëngjes.

Molla është një nga frutat më ushqyese që janë gjerësisht të disponueshme dhe të konsumuara. Ajo përmban një shumëllojshmëri  vitaminash. Konsumi i rregullt i frutave ka qenë i njohur për të penguar rritjen e qelizave kanceroze, uljen e oksidimit të lipideve dhe uljen e kolesterolit, transmeton Indeksonline.

Shtimi i energjisë që ju merrni nga kafeina është rezultat i stimulimit nervor jo nga ndonjë burim aktual i energjisë.Molla, nga ana tjetër, përmban sheqerna natyrore ose fruktozë, e cila punon në një mënyrë shumë më të shëndetshme dhe shton energjinë në mënyrë natyrale./Indeksonline/