15:07 / E Enjte, 28 Dhjetor 2017 / indeksADMonline

Ja se si të hani pasta dhe të humbni peshë

Spageti dhe makaronat janë ushqimet e preferuara të shumë personave dhe ndërkohë që pasta ka reputacion të keq pasi ka përmbajtje të lartë të karbohidrateve, sidoqoftë,  ju ende mund të shijoni makarona dhe të arrini qëllimet tuaja të humbjes së peshës.

Hani makarona tërësisht nga gruri: Makaronat e grurit përmbajnë më shumë fibra dhe proteina sesa makaronat e rregullut, kështu që nëse i pëlqeni makaronat, konsumoni ato tërësisht nga gruri.

Shmangni gjalpin dhe djathin: Thoni jo gjalpit dhe djathit pasi ata mund të dyfishojnë numrin e kalorive në pjatën tuaj.

Plotësoni pjatën tuaj me perimet: Perimet tuaj në raport makaronat duhet të jenë 2: 1. Perimet jo vetëm që do të shtojnë shije në makarona, por gjithashtu janë të mbushura me minerale të rëndësishme si, fibra dhe antioksidantë.

Shtoni më shumë proteina në pjatën tuaj: Fasulet dhe pula gjithashtu mund të plotësojnë bukur pjatën tuaj me pasta dhe gjithashtu ju ngop, transmeton Indeksonline.

Kontrolli ndaj porcionit: Shumica e restoranteve ofrojnë një sasi të madhe të makaronave vetëm në një pjatë, por provoni të përdorni pjata më të vogla dhe të konsumoni vetëm rreth 200 kalori./Indeksonline/

Temat: