10:11 / E Enjte, 26 Korrik 2018 / indeksADMonline

Cili është lloji më i mirë i pastës së dhëmbëve për t’u përdorur?

Higjiena e mirë e gojës është thelbësore për dhëmbët dhe mishrat e shëndetshme. Gjithashtu ndihmon në parandalimin e frymëmarrjes së keqe. Pasta e dhëmbëve mund të luajë një rol qenësor në shëndetin oral, por mund të jetë e vështirë të dihet se cili produkt është më i miri, transmeton Indeksonline.

Fluori është një mineral natyral që mbron smaltin e dhëmbëve dhe lufton dëmtimet e dhëmbëve.

Ekspertët kreditojnë fluoridet në pastë dhëmbësh dhe ujë të pijshëm me reduktim të ndjeshëm në dëmtimet e dhëmbëve gjatë dhjetëvjeçarëve të fundit. Studime të shumta konfirmojnë se fluoridi është një trajtim i sigurt dhe efektiv.

Si rezultat, Shoqata Amerikane e Dhëmbëve (ADA) dhe shumica e dentistëve e konsiderojnë fluoridin të jetë një përbërës thelbësor në pastë dhëmbësh.

Megjithatë, disa njerëz preferojnë të shmangin fluoridet në pastë dhëmbësh dhe ujë të pijshëm. Në raste të tilla, pasta e dhëmbëve natyrale mund të jetë një alternativë më e mirë, pasi shumë formulime natyrore nuk janë fluori./Indeksonline/

Temat: