13:38 / E Martë, 23 Shkurt 2021 / A.D

Jay Z shet gjysmën e kompanisë së shampanjës

Reperi i njohur Jay Z nuk është miliarderi i parë në histori, ai është një biznesmen i suksesshëm në biznesin e shampanjës.

Në vitin 2006 ai u bashkua me markën Armand de Brignac e cila është e suksesshme dhe në vitin 2014 e mori atë plotësisht, transmeton Indeksonline.

51 vjeçari ka shitur 50% të aksioneve të tij të kompanisë së shampanjës,  edhe pse nuk ka dhënë ndonjë informacion për çmimin e blerjes.

Në vitin 2019 thuhet se ai kishte shitur gjysmë milioni shishe për rreth 270 franga. Në videon e tij muzikore “Show Me What You Got” ai së pari vendosi markën, dhe gjithashtu shiti shampanjë në klubet e tij. Ai kishte mbështetje nga familja, gruaja e tij Beyoncé (39) e cila e promovoi markën në një nga albumet e saj muzikore.

Përveç markës së shampanjës, Jay-Z zotëron një kompani të prodhimit të muzikës, një linjë mode dhe restorante të ndryshme. Kohët e fundit, ai bëri tituj përmes një fondi të përbashkët fondacioni Bitcoin me shefin e Twitter Jack Dorsey dhe një investim në një kompani kanabisi ./Indeksonline/