18:48 / E Enjte, 13 Shtator 2018 / indeksADMonline

Joga ndikon edhe në flokët tuaj

Më 21 qershor, bota feston Ditën Ndërkombëtare të Jogas, e njohur edhe si Dita e Jogas.

Ne të gjithë jemi mësuar të trajtojmë jogan si një aktivitet fizik dhe mendor që na ndihmon të relaksohemi, të ulim stresin dhe të përmirësojmë qëndrueshmërinë dhe shëndetin e përgjithshëm,transmeton Indeksonline.

Joga mund të jetë një ilaç i mirë për të ndaluar humbjen e flokëve, pasi zvogëlon stresin dhe ndikon pozitivisht në qarkullimin e gjakut.

Përmirëson qarkullimin e gjakut në kokën tuaj, duke parandaluar kështu humbjen e flokëve.

Në sajë të pozicionit të përmbysur, koka që drejtohet nga poshtë, drejton rrjedhjen e gjakut në kokën tuaj.

Filloni këtë paraqitje të shtrirë në shpinë në mat. Mblidhni gjunjët dhe sillni këmbët tuaja deri në gjoksin tuaj.

Pastaj rregulloni gripin dhe mbani pozicionin për rreth me 12 frymëmarrje. Merrni frymë natyrshëm. Për të lëshuar pozicionin, ngadalë rregulloni këmbët tuaja.

Kjo është një tjetër joga që përmirëson furnizimin me oksigjen në llamba të flokëve.

Kjo është një tjetër paraqitje e përmbysur që dërgon gjak në kokën tuaj dhe ofron një shtrirje të mirë të plotë të trupit.

Shtrirja e kufomës është paraqitja e fundit e çdo klase joga, pasi synon të sjellë relaksim të plotë.