10:57 / E Shtunë, 18 Maj 2024 / Gj. Sh

Joshua tregon kush është favorit në meçin mes Furytit dhe Usykut

Anthony Joshua e ka cilësuar Oleksandr Usykun si një “luftëtar fenomenal” dhe ka mbështetur ukrainasin për të mposhtur Tyson Furyt në luftën e padiskutueshme të titullit të peshave të rënda të kësaj fundjave.

‘Gipsy King’ do të përballet me Usyk në Riad të Arabisë Saudite të shtunën në mbrëmje në përpjekje për t’u bërë kampioni i parë i padiskutueshëm i peshave të rënda që nga Lennox Lewis në 1999 me titujt WBF, IBF, WBO dhe WBC të gjithë në linjë.

Usyk, megjithatë, e ka vendosur veten si një nga luftëtarët më të frikshëm në botë që kur u hodh nga pesha kruiser në peshën e rëndë pasi mbrojti titujt e tij kundër Tony Bellew në 2018 dhe që atëherë ka regjistruar fitore mbresëlënëse ndaj Derek Chisora, Joshua (2021 dhe 2022) dhe Daniel Dubois.

Dhe Joshua pret që Usyk të shtohet në listën e tij të preferuarve duke i shkaktuar një humbje të parë në karrierë Fury në Kingdom Arena të shtunën mbrëma.