18:43 / E Enjte, 01 Tetor 2020

Ju nuk do t’i besoni syve tuaj: Kjo është një drekë – foto

Disa njerëz me të vërtetë i kalojnë kufijtë me atë që janë në gjendje të bëjnë. Gjëra të zakonshme, të përditshme, të tilla si mëngjesin, ata e kthejnë në vepra arti, kështu që shpesh na lënë pa fjalë.

Kreativiteti në rregullimin nuk është një gjë e re, por kur dikush e bën atë aq mirë, atëherë meriton të shkruhet dhe të flitet për të.

Yolanda Stokermans, e cila jeton me fëmijët e saj në një fshat belg, hapi llogarinë e saj në Instagram një vit më parë, ku ajo shpesh ndan receta dhe këshilla ushqyese me njerëzit.

Sidoqoftë, me nxitjen e fëmijëve të saj, ajo filloi të ndante fotografi të pjatave që ajo harton, rregullon dhe dekoron vetë.

Dhe me të vërtetë, një vështrim se çfarë po bën kjo nënë e mahnitshme do të të lë pa frymë. Kombinuar elemente të ndryshëm: oriz, makarona, perime, por edhe erëza, ajo krijoi vepra arti fantastike në një pjatë.

Lista e saj përfshin gjithçka: nga kafshët, peizazhet, deri tek aktorët e njohur, këngëtarët, por edhe personazhet nga karikaturat.

Edhe pse ideja rreth “De Meal Prepper” ishte të përqendrohesh tek ata që nuk kanë shumë kohë për të gatuar çdo ditë, por të përgatisin ushqim për disa ditë, porosia e saj tani ka shkuar në një drejtim krejt tjetër.

Siç thotë Yolanda, ajo merr ide çdo ditë dhe procesi fillon duke hapur fillimisht frigoriferin dhe duke parë se cilat përbërës janë brenda. Salca e sojës, ngjyrat e ngrënshme, si dhe erëzat, e ndihmojnë atë për të ngjyrosur më tej atë që bën. Sidoqoftë, siç vëren ajo, gjithçka në pjatë nuk është vetëm e ngrënshme, por edhe e shijshme.

Për secilën pjatë, i duhen 2 deri në 4 orë për t’i bërë, dhe ajo tregon se askujt nuk duhet t’i vijë keq që t’i “thyejë”. “Qëllimi i tyre është të hahet”, thotë Yolanda në një post.