12:46 / E Hënë, 29 Tetor 2018 / indeksADMonline

Kanceri i gjirit tek meshkujt, këto janë simptomat

Kanceri i gjirit zakonisht lidhet më shumë me gratë sesa me meshkujt, duke ndikuar rreth një në tetë gra gjatë jetës së tyre.

Megjithatë, burrat edhe mund të diagnostifikohen me kancer të gjirit, edhe pse në rrethana shumë të rralla.

Edhe pse gjinjtë e meshkujve nuk kanë zhvillueshmëri gjatë pubertetit njësoj me vajzat, ata ende kanë një sasi të indeve të gjirit ku kanceri mund të zhvillohet, transmeton Indeksonline.

“Deri në pubertet, indet e gjirit tek djemtë dhe vajzat janë të njëjta. Të dy palët kanë një sasi të vogël të indeve të gjirit dhe areola (zona e errët e lëkurës në mes të gjinjëve .Kjo është e përbërë nga disa tuba të vogël  (kanalet) të rrethuara nga indet yndyrore, indet lidhëse, enët e gjakut dhe anijet limfatike”, thuhet nga studimet e fundit për kancerin e gjirit.

Hulumtuesit  në Klinikën Mayo në Florida kanë njoftuar se kohët e fundit po zhvillohet një vaksinë e re kundër kancerit që ata besojnë se do të parandalojë një formë agresive të kancerit të gjirit, si dhe përsëritjen me shpresën për të përfituar rezultate tek gratë dhe burrat e prekur nga sëmundja në të ardhmen.

Rreth 390 burra diagnostifikohen me kancer të gjirit çdo vit në Britani të Madhe në krahasim me 54 mijë e 800 gra sipas kërkimeve për kancer në Britani.

Meshkujt që janë midis moshës 60 dhe 70 vjeç kanë më shumë gjasa të diagnostifikohen me sëmundjen.

Për më tepër, njerëzit që kanë nivele veçanërisht të larta të estrogjenit, kanë më shumë rrezik për zhvillimin e kancerit.

Ashtu si me gratë, nëse një njeri nga anëtarët e familjes ka pasur kancer të gjirit në të kaluarën, atëherë gjasat e tij për zhvillimin e kancerit do të rriten.

Simptoma më e zakonshme e kancerit të gjirit tek meshkujt është një gungë në indin e gjirit që mund të ndihet përderisa del.

Flokët që kërkojnë vlerësim mjekësor. Shenjat shtesë të kancerit të gjiri mund të përfshijnë simptoma të tilla si shkarkimi i lëngë që emetohen nga dalja; ënjtje në zonën e gjoksit, ulcera në zonën e kraharorit ose gjoksit; ose nyje limfatike në zonën e sqetullës.

Rekomandohet vizita sa më e shpejtë tek mjeku nëse vëreni ndonjë prej këtyre simptomave./Indeksonline/