75 Mall Live Search
09:07 / E Enjte, 13 Qershor 2024 / L K

Kaos në Parlamentin italian, kërset boksi (Pamje)

Parlamenti italian është shëndrruar mbrëmë në një arenë dhune. Leonardo

Donno nga Lëvizja populiste Pesë Yjet u shty dhe u rrëzua në dysheme nga deputetë të tjerë në skena kaotike në Dhomën e Ulët të parlamentit, shkruan Indeksonline.

Debati ishte për Ligjin për të ashtuquajturën autonomi të diferencuar të rajoneve të propozuar nga qeveria e djathtë e kryeministrit Giorgia Meloni.

Ligji u jep rajoneve kompetenca më të mëdha, gjë që opozita e kundërshton.

Kur Donno u përpoq t’i jepte flamurin ministrit të Administratës Rajonale, disa deputetë u vërsulën drejt tij dhe eskaloi situata./Indeksonline/