09:10 / E Diele, 12 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Keni pika të tilla në fytyrë? 8 këshilla nga Estetistja për të zhdukur këto pika të bardha

Milium, te njohur si pika të bardha, të vogla, ciste të bardha që duken si nishane të vegjël. Janë një problem estetik për shumë njerëz që i kanë ato. Pikat e bardha përbëhen nga keratina, një substancë e ngjashme me atë që përbën lëkurën, flokët dhe thonjtë. Ata zhduken me kalimin e kohës, por nëse ju shqetësojnë mund t’i bëni ato të zhduken shpejt.

1. Kujdesi i lëkurës Për shkak se kujdesi i papërshtatshëm i lëkurës mund të çojë në pika të bardha, duhet të lani dhe kuroni lëkurën tuaj rregullisht, duke përdorur një krem të mirë hidratues.

2. Sauna Një seancë në sauna mund të ndihmojë në eliminimin e pikave të bardha. Ngrohja hap poret dhe pikat e bardha mund të fshihen shumë lehtë pastaj.

3. Shmangni diellin Ekspozimi në diell mund të shkaktojë përhapjen e njollave të bardha dhe t’i bëjë ato më të vështirë për tu pastruar. Prandaj përdorni një krem fytyre me mbrojtës.

4. Mjalti Falë aftësive hidratuese dhe antioksiduese të mjaltit, mund të heqësh qafe shpejt pikat e bardha.

5. Limon Shtrydhni gjysmën e limonit dhe përziejeni lëngun me dy lugë sheqer dhe një lugë gjelle vaj ulliri. Pastroni fytyrën tuaj me përzierje dhe lëreni atë për 20 minuta para se ta shpëlani me ujë të ngrohtë.

6. Miell misri dhe uthull Përzjeni një lugë çaji uthull, (mundësisht uthull molle), me miell misri deri sa të arrini një pastë. Aplikojeni në zonën e prekur dhe lëreni 20 deri në 30 minuta. Shpëlajeni me ujë të vakët.

7. Vaj kastori Meqë ky vaj ka veti antibakteriale, ndihmon në rregullimin e prodhimit të sebumit të lëkurës, është një ilaç popullor kundër puçrrave dhe ndihmon në luftimin e pikave të bardha. Fërkoni lëkurën tuaj me një lugë çaji me vaj kastori dhe prisni derisa të thahet plotësisht. Pastaj lani fytyrën me ujë të vakët.

8. Shega Pluhuri i shegës së pjekur është një trajtim popullor për eliminimin e shpejtë të pikave të bardha se është një antioksidant, i pasur me vitaminë C, dhe ajo ka një efekt qetësues në lëkurë. Për ta bërë vetë, pjek disa shegë derisa ata janë ngjyrë kafe të errët dhe i grin në pluhur. dhe të aplikohet në pikat e bardha me ujë, pa shpëlarje atë. Përsëriteni këtë procedurë një herë në javë derisa të zhduken. Kujdes: Mos përdorni këto metoda tek foshnjet ose fëmijët e vegjël, sepse pikat e tyre të bardha zhduken pa trajtim. Burimi: health hacks