17:50 / E Enjte, 14 Mars 2019

Keni problem me venat, ja ilaçi!

Varicoza është një sëmundje shumë e zakonshme që prek kryesisht gratë. Nëse filloni të vini re se në mbrëmje këmbët tuaja janë shumë të lodhura, të fryra dhe të dhimbshme, atëherë kjo është një thirrje zgjimi.

Në fazën fillestare të sëmundjes, është e rrallë të shohësh venat e fryra në këmbë, simptomat e para mund të jenë pothuajse të padukshme, por me kalimin e kohës bëhen gjithnjë e më e vështirë të ecësh. Ju mund të filloni të ndjeni disa simptoma si djegie, ndjenja e “këmbëve të rënda” ose dhimbje natën.

Nëse nuk ndërhyni dhe përpiqeni të zgjidhni problemin, venat e padukshme kthehen në nyje të shëmtuara.

Në këtë fazë, venat me variçe janë të vështira për t’u trajtuar! Për këtë ne duhet të kujdesemi për këmbët tona më parë.

Për fat të mirë, ekziston një ilaç natyral i thjeshtë që ndihmon në mënyrë efektive në fazat e hershme të zhvillimit të kësaj sëmundjeje. Ky është thjesht vaj ulliri!

Gratë që kanë provuar tashmë këtë ilaç natyral thonë se funksionon në mënyrë të përsosur. Provojeni vetë!

Vaj ulliri konsiderohet si një nga mjetet më efektive natyrore për venat me variçe. Jo vetëm që eliminon simptomat e pakëndshme të kësaj sëmundjeje dhe ngadalëson përparimin e saj, por gjithashtu i bën venat dukshëm më pak të dukshme.

Ky ilaç natyral mund të përmirësojë qarkullimin e gjakut dhe të zvogëlojë dhimbjen e këmbëve. Dhe për shkak se vaji i ullirit absorbohet lehtë nga lëkura, pastron trupin dhe i jep atij acide yndyrore të dobishme si omega-3.

Për më tepër, përdorimi i rregullt i këtij vaji rrit rrjedhjen e gjakut në vena dhe përmirëson funksionin e valvulave venoze.

A doni ta provoni?

Ja se si të kryeni një procedurë të thjeshtë çdo natë, para se të shkoni në shtrat:

Nxe pak vaj ulliri, lani këmbët mirë. Aplikoni vajin në këmbë dhe me masa lëvizëse rrethore nga poshtë lart. Kushtojini vëmendje të veçantë zonave të prekura. Lëreni vajin brenda natës dhe në mëngjes pijeni me ujë të ftohtë. Përsëriteni këtë trajtim të thjeshtë çdo natë derisa të shihni rezultatet.

Çfarë tjetër mund të bëni?

Përveç këtij trajtimi të thjeshtë, megjithatë, mbani mend të mbani këpucë të rehatshme. Sa më shpejt që të filloni të kujdeseni për këmbët tuaja, aq më shumë ka gjasa që të merrni një rezultat të shkëlqyer. Mos harroni të konsultoheni me mjekun tuaj para se të filloni trajtimin!