11:59 / E Premte, 19 Shkurt 2021 / A. S

Këto 3 sporte do t’ju ​​ndihmojnë të bini në peshë

A keni dashur gjithmonë të dini se cilat sporte bëjnë që kilet tuaj të bien më shpejt? Këtu mund të zbuloni se me cilat kalori digjen më efektivisht.

Në mënyrë që të humbni peshë dhe të qëndroni në formë fizikisht, është thelbësisht e rëndësishme të digjni më shumë kalori sesa konsumoni. Në varësi të llojit, ushtrimet dhe sportet mund të konsumojnë shumë energji.

Numri i kalorive të djegura varet nga tre faktorë: pesha juaj, lloji i ushtrimit dhe intensiteti. Por çfarë e bën më të kuptueshme humbjen e peshës trupore sa më të qëndrueshme që të jetë e mundur, por akoma shpejt?, shkruan blick.ch.

Një gjë tashmë mund të thuhet: sa më shumë të ushtroni veten, aq më e madhe është djegia e dhjamit dhe kështu humbja e yndyrës. Sigurisht, nuk duhet ta tejkaloni kufirin tuaj të stresit. Tre sporte janë ideale për këtë.

Noti

Noti është një sport ideal për të plotësuar programin tuaj të fitnesit në mënyrë që të humbni dhjamin e trupit dhe kështu të promovoni shëndetin tuaj. Trajnimi i rezistencës në ujë përmirëson gjendjen tuaj fizike, forcon sistemin kardiovaskular dhe kështu sistemin tuaj imunitar.

Në ujë ju stërvitni më shumë grupe muskujsh në të njëjtën kohë. Ashtu si vrapimi i shpejtë, noti forcon këmbën dhe muskujt gluteal. Por muskujt e krahut, shpatullës, gjoksit dhe shpinës përfitojnë më shumë nga trajnimi në ujë sesa kur bëni vrapim.

Për shkak të rezistencës së lartë ndaj ujit dhe rregullimit të trupit në temperaturën më të ulët të ujit, digjen më shumë kalori dhe aktivizohet metabolizmi. Kjo është arsyeja pse noti është kaq efektiv.

Në të njëjtën kohë, noti është një nga sportet më miqësore për nyjet, pasi sforcimi i ligamenteve dhe nyjeve është rreth 90 për qind më pak se në tokë. Prandaj, noti është veçanërisht i përshtatshëm si një sport ideal për njerëzit me mbipeshë.

Lëvizjet e notit lehtësojnë tensionin kokëfortë në qafë dhe qafë. Lëvizjet ritmike dhe pesha e supozuar në ujë gjithashtu sigurojnë një ndarje të hormoneve të stresit dhe për këtë arsye relaksim të përgjithshëm. Me gjysmë ore not (stil zvarritjeje) ju digjni rreth 350 kilokalori.

Çiklizmi

Në dekadat e fundit çiklizmi është bërë një sport qëndrese për të rinjtë dhe të moshuarit. Isshtë e lehtë për nyje, pasi deri në 80 përqind të peshës trupore është në shalë, dhe për këtë arsye është veçanërisht e përshtatshme për fillestarët.

Pothuajse asnjë sport tjetër nuk thuhet se është aq i mirë sa çiklizmi. Mbi të gjitha, sistemi kardiovaskular, sistemi i transportit të trupit, është trajnuar. Ai gjithashtu forcon një numër të shumë grupeve të tjera të muskujve.

Çiklizmi është trajnim optimal i durimit. Ajo gjithashtu butësisht merr zemrën dhe qarkullimin tuaj. Përveç kësaj, mushkëritë përfshihen ose forcohen, stimulohet frymëmarrja e tërë trupit dhe sistemi nervor vegjetativ ndikohet në një mënyrë pozitive.

Nëse udhëtoni me biçikletë, po bëni diçka të mirë për muskujt e këmbëve, ashtu si noti. Një larmi e gjerë e muskujve të këmbëve përdoren gjatë çiklizmit. Shtylla kurrizore nuk është e stërvitur, e cila mbron nga konsumimi dhe forcon shtyllën kurrizore, pasi muskujt e bustit, qafës, shpatullës dhe krahut duhet të përballojnë shumë punë mbajtëse për pjesën e pasme.

Kur dilni me biçikletë, faktori argëtues është gjithashtu shumë i lartë. Ju keni një përvojë të bukur të natyrës, shijoni shpejtësinë dhe mbase nxitje përmes trajnimit në grup. Konsumi mesatar i kalorive me një shpejtësi prej rreth 15 km / orë është 120 deri 200 kalori në orë.

Vrapimi:

Për sa i përket stërvitjes së rezistencës dhe kondicionimit, vrapimi i shpejtë mbetet një nga sportet më efektive . Nëse doni të vraponi, në thelb ju duhen vetëm dy gjëra: këpucët dhe motivimi juaj!

Si fillestar, ju sigurisht që nuk duhet të vraponi shpejt, përndryshe do të merrni frymë pas një kohe shumë të shkurtër dhe motivimi juaj do të zhduket. Ju duhet të vraponi pak më ngadalë në fillim, por mbani ritmin konstant në një distancë më të gjatë.

Konsumi i kalorive është gjysmë ore vrapim, në të cilin ju vraponi me 6:20 minuta për kilometër, rreth 385 kalori. Vrapimi stimulon gjithashtu efektin pas djegies, që do të thotë se kaloritë konsumohen ende orë pas vrapimit.