16:45 / E Enjte, 24 Tetor 2019 / indeksADMonline

Këto janë 20 kombëtaret e para në ranglistën e FIFA-s

Sot është përditësuar ranglista e FIFA-s për kombëtaret dhe Kosova kishte fituar ngritje për 5 pozita duke u renditur në vendin e 114-të.

Në anën tjetër, Kombëtarja e Shqipërisë ka pësuar rënie për një pozitë. Në muajin shtator ishte renditur në pozitën e 64-të, ndërsa tash është një vend më poshtë, në të 65-tin.

Ndërsa, në këtë ranglistë prin Belgjika tashmë 1 vit duke lënë prapa kampionin e botës, Francën, shkruan Indeksonline.

Ja 20 ekipet e para:

1) Belgjika 1755  

2) Franca 1726 

3) Brazili 1715 

4) Anglia 1651

5) Uruguai 1642

6) Portugalia 1632 

7) Kroacia 1631 

8) Spanja 1625

9) Argjentina 1617

10) Kolumbia 1615

11) Meksika 1613

12) Holland 1602

13) Zvicër 1601

14) Danimarkë 1599

15) Itali 1593

16) Gjermani 1586

17) Kili 1579

18) Suedi 1563

19) Peru 1548

20) Senegali 1546.