21:05 / E Diele, 19 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Këto janë rezultatet preliminare për krejt komunat sipas DnV-së

Demokracia në Veprim në një konferencë për media ka publikuar rezultatet preliminare për kryetar në 19 komuna. Në Prishtinë sipas këtyre rezultateve prin Shpend Ahmeti i Vetëvendosjes, ndërsa në Prizren prin Mytaher Hasukaj po ashtu nga Vetëvendosja.

Gjakovë Ardian Gjini AAK 52.93, Mimoza Kusari-Lila Alternativa 47.07

Gjilan Lutfi Haziri LDK 63.75, Sami Kurteshi Vetëvendosje 36.25

Dragash Shaban Shabani PDK 50.92, Selim Kryeziu LDK 49.08

Istog Haki Rugova LDK 51.59, Gani Dreshaj AAK 48.41

Kaçanik Besim Ilazi PDK 56.22, Basri Kodra Vetëvendosje 43.78

Klinë Sokol Bashota PDK 48.30, Zenun Elezaj AAK 52.70

Kamenicë Qëndron Kastrati Vetëvendosje 55.4, Sahip Surdulli LDK 44.6

Mitrovicë e Jugut Agim Bahtiri AKR 57.98, Valdete Idrizi PDK 42.02

Obiliq Xhafer Gashi AAK 60.51, Mehmet Krasniqi LDK 39.49

Rahovec Smajl Latifi AAK 50.56, Idriz Vehapi PDK 49.44

Podujevë Agim Veliu LDK 63.27, Ajet Potera Vetëvendosje 36.73

Prishtinë Shpend Ahmeti Vetëvendosje 50.37, Arban Abrashi LDK 49.63

Prizren Shaqir Totaj PDK 49.63, Mytaher Haskukaj Vetëvendosje 50.37

Shtime Naim Ismajli PDK 51.6,  Fatmir Rashiti kandidat i pavarur 48.4

Suharekë  Bali Muharremaj AAK 52.57, Sali Asllanaj LDK 47.43

Ferizaj  Agim Aliu PDK 56.29, Muharrem Sfarqa LDK 43.71

Vushtrri  Xhafer Tahiri LDK 54.28, Ferid Idrizi PDK 45.72

Malishevë  Ragip Begaj Nisma 55.77, Mursel Gashi PDK 44.23

Kllokot  Strahinja Spasiq Lista Serbe 50.27, Bozhidar Dejanoviq GI 49.73

Në numërim nuk përfshihen votat me kusht dhe me postë.