09:04 / E Mërkurë, 14 Gusht 2019

Këto janë të gjitha rastet kur Ronaldo ka folur publikisht për Messin

Duket se Cristiano Ronaldo thjesht nuk mund ta largojë nga goja emrin e Messit.

Superylli portugez ka folur për sulmuesin argjentinas dhe rivalitetin e tyre të ashpër gjatë gjithë karrierës së tij.

Ka pasur lëvdata, pretendon se ai është lojtari më i mirë dhe madje kërkon që të bashkohet me të në Itali.

Messi nuk është më i zëshmi i njerëzve dhe ai nuk po flet vetëm për Ronaldon, por ai në mars tha se i mungojnë betejat ndërmjet tyre në La Liga.

Por pas sugjerimit të fundit të Ronaldos se ndryshimi mes tyre është se ai ka fituar Ligën e Kampionëve me klube të ndryshme, ne kemi rrumbullakuar të gjitha komentet e 34-vjeçarit për rivalin e tij, transmeton Indeksonline.

Dhe është e qartë që Ronaldos i pëlqen të flasë për Messin.

Maj 2009 | ‘Unë jam akoma Nr.1’

Përpara finales së Ligës së Kampionëve të vitit 2009 mes Manchester United dhe Barcelonës, ​​Ronaldo pohoi besimin e tij se ai do të mbetet lojtari më i mirë në botë pa marrë parasysh rezultatin.

Kjo pasoi që Ronaldo të kurorëzohej Lojtari i Vitit për vitin 2008 përpara Messit.

“Më bëri krenar të njihesha më i miri. Unë gjithmonë mendoja se isha më i miri, por ishte një nder të bëhesha një nga yjet më të mirë, “tha Ronaldo, për Sky Sports.

“Unë e fitova atë vitin e kaluar sepse Manchester United fitoi Ligën e Kampionëve dhe Premier League, por gjithashtu e fitova sepse shënova 42 gola vetë”- kishte thënë portugezi.

Maj 2012 | ‘Unë jam më i mirë se Messi’

Duke folur pasi Real Madrid përfundoi nëntë pikë para Barcelona për të fituar La Ligën në 2012, Ronaldo përsëri shprehu besimin e tij se ai ishte më i miri nga dy sulmuesit.

“Disa njerëz thonë se unë jam më i mirë, të tjerë thonë se është ai, por në fund të ditës, ata do të vendosin se kush është lojtari më i mirë,” i tha Ronaldo CNN.

“Për momentin … Unë mendoj se jam unë.

Ronaldo vazhdoi duke thënë se ai nuk duhet të krahasohet me Messin.

“Ndonjëherë (krahasimet me Messin) më bëjnë të lodhur … për të sepse ata na krahasojnë gjatë gjithë kohës.

“Ju nuk mund të krahasoni me Ferrarin me një Porsche sepse është një motor tjetër.

“Ai bën gjërat më të mira për Barcelona, ​​unë bëj gjërat më të mira për Madridin.

“Unë mendoj se ne jemi kaq të lartë në konkurrencë, kjo është arsyeja pse konkurrenca është aq e lartë.”

Gusht 2014 | ‘Messi dhe unë jemi kolegë, miq të punës’

Ronaldo diskutoi thellësisht rivalitetin e tij me Messin në një intervistë të vitit 2014 me Marca.

Kur u pyetën nëse kishin një marrëdhënie të vështirë, reprezentuesi portugez u përgjigj: “Nuk është aspak kështu.

“Ne jemi kolegë. Ne jemi duke miq të punës, të themi kështu, dhe, padyshim, ne nuk kemi një marrëdhënie jashtë botës së futbollit, ashtu si nuk kemi me shumë lojtarë të tjerë.

“Do të jetë më e mira e tij për klubin e tij dhe për ekipin e tij kombëtar, ashtu si unë, dhe ka një shkallë rivaliteti me të dy ne duke u munduar të bëjmë më të mirën për ekipet që përfaqësojmë.”

Ronaldo vazhdoi të pranojë se shpreson se ata të dy mund të shikojnë pas disa vitesh betejat e tyre.

“Shpresoj kështu. Futbolli është një lojë, një kalim kohe dhe diçka që na pëlqen të bëjmë, “shtoi ai.

“Futbolli është një gjë e shkëlqyeshme që të gjithë pëlqejnë ta shikojnë. Ne duhet ta shohim këtë rivalitet me një frymë pozitive, sepse është një gjë e mirë ”.

Qershor 2017 | ‘Ne nuk jemi miq por e respektoj’

Ronaldo dha një pasqyrë të marrëdhënies së tij me Messin kur foli për Fox Sports Argjentinë.

Ata nuk janë miq, por ai e respekton argjentinasin dhe kënaqet duke e parë atë të luajë.

“Sa i përket marrëdhënies sime me Messin, unë nuk jam mik por jemi kolegë,” tha Ronaldo, për Mirror.

“Ne kemi ndarë shumë gjëra së bashku në të kaluarën gjatë 10 viteve të fundit dhe kemi një marrëdhënie shumë të mirë me të.

“Ne nuk ulemi të hamë së bashku, por unë e respektoj atë. Ai është një koleg pune, jo një rival.

“Më pëlqen të shoh të gjithë futbollistët e mirë dhe ai është njëri prej tyre. Më pëlqen vërtet kur e shoh atë duke luajtur.

“Si dikush nuk do të kishte bërë asgjë të keqe – është e kundërta. Kur e pyesin Messin për Cristiano, ai gjithashtu flet pozitivisht për mua.

“Marrëdhënia ime me të është e përzemërt dhe kemi respekt të ndërsjellë për njëri-tjetrin.”

Korrik 2018 | ‘Nuk e konsideroj Messin rival’

Në konferencën e tij të parë për shtyp pas transferimit të 99.2 milion £ në Juventus verën e kaluar, Ronaldo pranoi se nuk i kishte parë kurrë betejat e tij me Messin si një rivalitet.

“Unë nuk kam rivalitete ndaj lojtarëve, – tha ai. Kjo nuk është pjesë e etikës time”.

“Ishte një sfidë e mirë kundër Messit, por ishte interesante … Por kurrë nuk e mendoja atë si një rivalitet”.

Tetor 2018 | “Vetëm Messi dhe unë mund të ishim në krye për 10 vjet”

“Sa lojtarë janë në gjendje të luajnë në nivelin më të lartë për më shumë se 10 vjet?

“Ju i numëroni ato në njërën anë. Janë dy, Messi dhe unë ”, tha Ronaldo për France Football.

Dhjetor 2018 | ‘Do të doja që Messi të vinte në Itali’

Ronaldo e ndjen Messin një sfidë dhjetorin e kaluar, duke i thënë Nr.10 të Barçës që të largohet nga La Liga dhe të vijë në Serie A.

“Kam luajtur në Angli, Spanjë, Itali, Portugali dhe për ekipin tim kombëtar, ndërsa ai është akoma në Spanjë,” i tha Ronaldo Gazzetta dello Sport, për Independent.

“Ndoshta ai ka nevojë për mua më shumë … Për mua, jeta është një sfidë, mua më pëlqen dhe më pëlqen t’i bëj njerëzit të lumtur.

“Do të doja të vija në Itali një ditë. Shpresoj që ai ta pranojë sfidën si unë, por nëse është i lumtur atje, atëherë unë e respektoj atë “.

Gusht 2019 | ‘Dallimi? Kam fituar Ligën e Kampionëve me më shumë se një klub ‘

Si i ndani Ronaldon dhe Messin?

Në sytë e yllit Juventus, thjesht shikoni rekordet e tyre të Champions League.

“Dallimi me mua është se unë kam luajtur për klube të ndryshme dhe kam fituar edhe Champions League me klube të ndryshme,” i tha ai DAZN.

“Unë isha golashënuesi më i mirë në Ligën e Kampionëve gjashtë herë me radhë.”/Indeksonline/