15:34 / E Mërkurë, 22 Mars 2023 / AR

Këto janë ushqimet më të mira për shëndetin e mëlçisë

Mëlçia është një organ për të cilin mendohet rrallë, por është e pamundur të jetosh pa të. Është përgjegjës për pastrimin e toksinave nga gjaku, prodhimin e biliare, e cila luan një rol të rëndësishëm në tretje, ruan funksionin e koagulimit të gjakut dhe siguron energji.

Problemet me mëlçinë janë në rritje, veçanërisht numri i rasteve të sëmundjes së mëlçisë yndyrore joalkoolike. Dieta ndikon drejtpërdrejt në shëndetin e mëlçisë dhe sipas dietologëve, fasulet janë në krye të listës së ushqimeve që ulin rrezikun e sëmundjes së mëlçisë yndyrore joalkoolike.

“Fasulet përmbajnë fibra, proteina, karbohidrate komplekse, antioksidantë, vitamina dhe minerale. Ushqimet që janë burim i karbohidrateve komplekse janë veçanërisht të rëndësishme për shëndetin e mëlçisë, sepse ato mbështesin mëlçinë dhe metabolizmin, ndihmojnë në ruajtjen e niveleve të qëndrueshme të sheqerit në gjak dhe lidhen me uljen e inflamacionit”, pohon dietologia Jinan Banna.

Ekziston edhe një ushqim tjetër që mund të ketë një ndikim të madh në shëndetin e mëlçisë: farat e lirit.

“Farat e lirit janë një nga ushqimet e pakta që përmbajnë sasi të larta të acideve yndyrore anti-inflamatore omega-3, të cilat mund të jenë të dobishme për shëndetin e mëlçisë, veçanërisht sëmundjen e mëlçisë yndyrore joalkoolike”, shton dietologu Andy De Santis, shkruan Index.hr.

Përveç kësaj, si fasulet, ato janë një burim i pasur fibrash.

“Farat e lirit përmbajnë një sasi të madhe fibrash të tretshme që kanë përfitime unike për uljen e sheqerit në gjak dhe kolesterolit. Sheqeri dhe kolesteroli i ngritur në gjak janë faktorë rreziku për sëmundjet e mëlçisë dhe shumë kushte të tjera”, shton De Santis dhe thekson se farat e lirit përmbajnë një sasia e llojeve specifike të antioksidantëve të quajtur polifenole, të cilat gjithashtu janë treguar se mbështesin shëndetin e mëlçisë.

Të dy ekspertët përsërisin se mbështetja e mëlçisë nuk kufizohet në konsumimin e një ushqimi specific.

“Duhet të jeni të kujdesshëm me konsumimin e pijeve të ëmbla dhe yndyrave të ngopura. Reduktoni marrjen e produkteve të qumështit me shumë yndyrë, mishit të kuq dhe të përpunuar dhe ushqimeve të përpunuara në përgjithësi”, këshillojnë ata.

Në vend të kësaj, thekson Banna, jepni përparësi ushqimeve të pasura me lëndë ushqyese, duke përfshirë frutat, perimet, drithërat, fasulet dhe bishtajoret, arrat dhe farat.