17:31 / E Hënë, 09 Shtator 2019

Kina rrit rezervat e arit për afro 100 tonë

Rezervat e këmbimit valutor të Kinës u rritën në 3.1072 trilionë dollarë, pavarësisht rënies së juanit dhe përshkallëzimit të luftës tregtare me SHBA, ndërsa ngritën zotërimet e saj të arit me gati 2.89 milion ononë troja (99 tonë) në nëntë muaj

Rezervat e argjendarisë u rritën në 62.45 milion onto troja (2,141 ton) deri në fund të muajit të kaluar, sipas të dhënave më të fundit të publikuara nga Banka Popullore e Kinës. Kjo është gati pesë për qind më shumë që nga fundi i vitit të kaluar, kur vendi kishte 59.56 milion ononë (2.042 ton) dhe rifilloi blerjet.

Vlera e pronave të arit në Kinë u rrit në 95,45 miliardë dollarë në fund të gushtit nga 87.876 miliardë dollarë në fund të korrikut.

Ndërkohë, rezervat e këmbimit valutor të Pekinit, më të mëdhenjtë në botë, arritën 3.1072 trilion dollarë, duke u rritur me 3.5 miliardë dollarë brenda një muaji. Banka qendrore tha që rritja ishte rezultat i një bilanci të qëndrueshëm të pagesave ndërkombëtare, përgjithësisht rritjes së qëndrueshme ekonomike dhe rritjes së çmimeve të obligacioneve në qarqet kryesore.

Rritja e rezervave të huaja mund të sinjalizojë që Pekini po përballet më mirë sesa pritej me rritjen e rreziqeve financiare. Ekonomistët më herët sugjeruan që rezervat janë gati të bien duke marrë parasysh juanet nënçmuese dhe tensionet tregtare me Uashingtonin.

Në fillim të gushtit, monedha kineze u rrëzua në nivelin e parë psikologjik prej 7 për dollar amerikan për herë të parë në mbi një dekadë para se të shënonte rënien e saj më të mprehtë

mujore në 25 vjet. Presidenti amerikan Donald Trump ishte i shpejtë për të etiketuar rivalin e luftës tregtare një manipulues të monedhës, duke përshkallëzuar më tej tensionet dhe duke shkaktuar panik në tregjet globale financiare.

Tensionet e tregtisë dhe pasiguria e tregut kanë vendosur fazën për një rritje të mëtejshme të blerjeve të arit nga bankat qendrore globale. Në gjysmën e parë të vitit 2019, bankat qendrore shtuan një rekord 374 tonë metrikë ari me vlerë 15.7 miliardë dollarë, sipas Këshillit Botëror të Arit. Kina dhe Rusia, e cila kohët e fundit ka sjellë pronat e argjendarisë në 109.5 miliardë dollarë, janë blerësit më të mëdhenj të arit në botë./Indeksonline/