18:26 / E Enjte, 24 Tetor 2019 / indeksADMonline

Kjo drogë është 50 herë më e fuqishme se heroina dhe arrin në adresën e shtëpisë tuaj

Në një hangar pa dritare në Aeroportin “John F. Kennedy” (JFK), oficerët doganorë kontrollojnë paketat. Ata janë duke kërkuar fentanil – një drogë që vret mijëra amerikanë çdo ditë. Puna nuk është aspak e lehtë, pasi ky hangar, ku renditet posta, arrin çdo ditë me një milion dërgesa nga e gjithë bota.

“Ne po kërkojmë një gjilpërë në një kasolle,” thotë një agjent i SHBA dhe Mbrojtja e Kufirit (CBP), i rrethuar nga grumbuj letrash në ruajtje, raporton AFP.

Aty është një nga fushat e shumta të luftës amerikane ndaj varësisë që vret dhjetëra mijëra njerëz çdo vit dhe shkatërron komunitetet amerikane.

60 për qind e të gjithë postave që arrijnë në SHBA kalojnë qendrën në këtë aeroport dhe zyrtarët inspektojnë dërgesat. Ata janë kryesisht në kërkim të fentanilit, një drogë sintetike 50 herë më e fuqishme se heroina dhe 100 herë më e fuqishme se morfina, por ndonjëherë përshkruhet me ligj për qetësimin e dhimbjes.

Sipas Qeverisë së SHBA-së, rreth 32.000 amerikanë vdiqën vitin e kaluar nga një mbidozë.

Shumica e produkteve fentanil ose produkte që kanë një efekt të ngjashëm, por një formulë kimike paksa të ndryshme, e zbuluar në aeroportin JFK, janë blerë në të ashtuquajturin rrjet të zi nga faqet e internetit të Kinës ose Hong Kong-ut.

Konsumatorët paguajnë me karta krediti klasike ose PayPal, thotë Ray Donovan, kreu i degës së Agjencisë Federale të Zbatimit të Drogës (DEA) në Nju Jork.

“Ata nuk kanë pse të lënë shtëpinë. Mund të porosisin fentanil nga Kina duke dërguar në adresën e shtëpisë së tyre,” tha Donovan.

Dërgesat e dyshimta kontrollohen me teknologji me rreze X ose laser. Ndonjëherë ato hapen me thikë, me kujdes, pasi thithja e vetëm disa miligramëve fentanil mund të jetë fatale.

Qeveria amerikane madje ka shpallur një konkurs shpërblyes prej një milion e gjysmë dollarë për ata që krijojnë teknologji që do ta bëjë më të lehtë zbulimin e drogave në dërgesa.

Kapjet brenda kufijve të SHBA, megjithatë, nuk kanë qenë kurrë më të mëdha. Vetëm vitin e kaluar janë konfiskuar 985 kg fentanil. Autoritetet amerikane kanë luftuar me kontrabandistët e drogës për më shumë se gjysmë shekulli, por fentanil është droga më vdekjeprurëse deri më tani.