18:27 / E Martë, 22 Maj 2018 / indeksADMonline

Kjo është arsyeja pse duhet të flini në një dhomë gjumi të ftohtë

Të gjithë e duan një trup të shëndetshëm dhe pa probleme.

Por, ka një mënyrë të lehtë për të arritur një gjë të tillë, me vetëm pak sakrificë, shkruajnë mediat e huaja, transmeton Indeksonline.

Nëse flini në një dhomë me temperaturë të ulët, mund t’iu ndihmojë të keni një metabolizëm, duke djegur kaloritë e fituara gjatë ditës.

Kuptohet, një gjë e tillë nuk preferohet për fëmijët, të cilët edhe nëse kanë të ftohtë nuk dinë ë menaxhojnë situatën.

Hulumtuesit morën pesë persona të shëndosh për të fjetur në një dhomë të ftohtë. Në muajin e parë, burrat fjetën në temperaturë -24 gradë,  në muajin e dytë -19 gradë, kurse në atë të fundit në -27 gradë celsius.

Pasi përfundoi fjetja në dhoma të ftohta, në të cilat burrat kishin ushqimin e siguruara, atyre iu bënë analizat.

Pas rezultateve u kuptua se temperaturat e ftohta kishin një efekt të madh, pasi ata gjatë kohës sa ishin të ngujuar pësuan përmirësim të insulinës, nga cka janë prekur shumica e njerëzve në botë. /Indeksonline/