23:54 / E Premte, 19 Prill 2024 / FR

Kjo është gjendja e 20-vjeçarit që u ther me thikë në Ferizaj

Gjendja shëndetësore e 20-vjeçarit që u ther me thikë para pak orësh të premten nga një 17-vjeçar në Ferizaj është stabile.

Këtë e ka konfirmuar për Radio Dukagjinin drejtori i Kirurgjisë Torakale në QKUK, Nazmi Kolgeci.

”Është vetëm pneumotoraks, therje me thikë në anën e majtë. Lëndimi është në anën e majtë. Është vetëm pneumotoraks, nuk është gjakderdhje… për momentin gjendja është krejt stabile”, ka thënë Kolgeci.

Kurse më herët ka njoftuar Polica e Kosovës, të cilët kanë dhënë se është arrestuar i dyshuari në këtë rast dhe me vendim të prokurorit kujdestar është ndalur për 24 orë.

 “Me datën 19.04.2024 në ora 17:47 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë se në udhëkryqin e rrugëve “Ramadan Rexha & Uran Tinova” në Ferizaj është një lëndim i rëndë trupor. Patrullat e policisë menjëherë kanë dalë në vendin e ngjarjes, të cilët kanë mësuar se një person me një armë të ftohtë ( thikë) ka lënduar rëndë një person tjetër mashkull, të moshês 20 vjeçar dhe është larguar në drejtim të panjohur.

I lënduari menjëherë për ndihmë mjekësore është dërguar në Qendrën Emergjente në Ferizaj, e më pas për tretman të mëtutjeshëm mjekësorë është transportuar për në Qendrën Klinike Universitare në Prishtinë. Ekipe të policisë, policët e rendit, hetuesit e stacionit, hetuesit rajonal të mbështetura edhe nga njësi të tjera kanë identifikuar të dyshuarin E.C ( M/K) i moshës 17 vjeçar dhe menjëherë kanë rrethuar zonën përreth dhe pas një pune intensive në terren, në orën 19:30 kanë arritur që të arrestojnë të dyshuarin e kësaj ngjarje dhe e kanë shoqëruar në Sektorin Rajonal të Hetimeve në Ferizaj për procedura tjera hetimore”, thuhet në njoftim.