16:01 / E Enjte, 29 Shkurt 2024 / FR

Kryeministrja e Estonisë: Duhet të bëjmë gjithçka që Ukraina të fitojë ndaj Rusisë

Sipas një raporti, kryeministri i Estonisë ka thënë se “gjithçka” duhet të jetë në tryezë për të ndihmuar Ukrainën të fitojë luftën kundër Rusisë.

Kaja Kallas tha se vendet perëndimore po i dërgojnë “sinjale” Vladimir Putinit duke “mos përjashtuar gjëra të ndryshme”.

Kjo vjen pasi presidenti francez, Emmanuel Macron shkaktoi një reagim të ashpër duke thënë se dërgimi i trupave tokësore perëndimore në Ukrainë nuk duhet të “përjashtohet”.

Kallas tha se udhëheqësit duhet të diskutojnë të gjitha opsionet kur bëhet fjalë për mbështetjen e Ukrainës.

“Të gjitha vendet e kanë kuptuar se ne duhet të bëjmë gjithçka që Ukraina të fitojë dhe Rusia të humbasë këtë luftë,” tha ajo./abcnews.al