18:35 / E Premte, 01 Dhjetor 2023 / Gj. Sh

Kryetari republikan në Florida akuzohet se ka përdhunuar një grua

Policia në Florida po heton kryetarin republikan të shtetit pasi ai dhe gruaja e tij akuzohen për përdhunimin e një gruaje në fillim të tetorit.

Duke cituar një raport policor prej 12 faqesh , USA TODAY raporton se gjithçka filloi me publikimin e një dëshmie në një faqe interneti lokale më 4 tetor. Më pas është bërë denoncim në komisariat.

Sipas ankesës, më 2 tetor, Christian Ziegler dyshohet se ka shkuar me bashkëshorten e tij në shtëpinë e një gruaje dhe e ka përdhunuar atë.

Deri më tani, policia nuk ka ngritur akuza, por po kryen një hetim dhe po i heq pluhurin kontakteve telefonike të Ziegler, pasi dyshohet se ai e ka njohur denoncuesin.

Republikanët mohojnë përfshirjen e presidentit në këtë rast dhe raportojnë se janë akuza të sajuara, me rastin e zgjedhjeve amerikane, për të dëmtuar prestigjin e partisë.

Megjithatë, autoritetet i kanë lënë të hapura të gjitha mundësitë dhe hetimet janë në vazhdim./abcnews.al