18:06 / E Mërkurë, 10 Gusht 2022 / GF

Kupa e Botës do të nis një ditë më herët sesa ishte planifikuar

Kupa e Botës do të fillojë një ditë më herët se sa ishte planifikuar të dielën, më 20 nëntor, me Katarin që do të përballet me Ekuadorin.

Hapja e Grupit A do të luhej më 21 nëntor në orën 16:00, si ndeshja e tretë e kompeticionit, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Ndeshja hapëse e turneut do të ishte Senegal kundër Holandës në orën 10:00, më herët të hënën.

Megjithatë, krahu administrativ i organit qeverisës botëror FIFA ka paraqitur një propozim për të lëvizur lojën e Katarit.

Ai pasoi diskutimet me Katarin dhe kundërshtarët e tyre Ekuadorin, pas marrjes së një kërkese nga konfederata e Amerikës së Jugut Conmebol.

Vendimi përfundimtar do të merret nga byroja e këshillit të FIFA-s, i cili përbëhet nga gjashtë presidentët e konfederatës, plus presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino.

Nëse miratohet siç pritej, nuk do të ndryshonte datat e lëshimit për lojtarët dhe Senegali kundër Holandës do të kalonte në orën 16:00 të së hënës, duke qenë se do të luheshin vetëm tre ndeshje në vend të katër ndeshjeve aktuale.

Ndeshja e Grupit B të Anglisë me Iranin, e cila luhet në orën 13:00 të datës 21 nëntor, do të ishte e paprekur, ashtu si edhe ndeshja hapëse e Uellsit kundër Shteteve të Bashkuara të Amerikës në orën 21:00 të së njëjtës datë.