10:06 / E Shtunë, 14 Prill 2018 / indeksADMonline

Ky A�shtA� qA�ndrimi i GA�zim Kelmendit pas sulmeve ajrore nA� Siri

Partia mA� e re nA� vend, a�?Fjalaa�? e udhA�hequr nga politikani njA�herA�sh ish deputet i Kuvendit, A�GA�zim Kelmendi ka pA�rshendetur sulmet ajrore tA� SHBA-sA�, FrancA�s dhe BritanisA� sA� Madhe ndaj caqeve ushtarake tA� Bashar Al Assadit, transmeton Indeksonline.

Komunikata e plotA�:

KonsiderojmA� se sulmet e filluara ajrore tA� udhA�hequra nga SHBA-tA�, Franca dhe Britania e Madhe ndaj caqeve ushtarake tA� Presidentit sirian Asad, janA� tA� duhura dhe shpresA�dhA�nA�se pA�r popullin sirian.

KA�to sulme ajrore A�shtA� dashur tA� fillojnA� qA� nA� vitin 2012-2013 kur krimineli Asad pA�rdori pA�r herA� tA� parA� armA�t kimike ndaj popullit sirian.

KA�to sulme nA�se do tA� zhvilloheshin nA� vitin 2012-2013, do tA� parandalonin vrasjen e mbi 600 mijA� civilA�ve, do tA� shkatA�rronin kriminelA�t dhe terroristA�t qA� vranA� dhe pA�rsekutuan popullatA�n e SirisA�.

ShpresojmA� qA� pA�rmes kA�tyre sulmeve ajrore sa mA� shpejt tA� shkatA�rrohet krimineli Asad dhe terroristA�t tjerA�. ShpresojmA� qA� sa mA� shpejtA� populli i SirisA� tA� gA�zoj lirinA� sikur popujt tjerA� nA� botA�./Indeksonline/