22:37 / E Diele, 26 Maj 2019

Lamtumirë Mercedes-AMG SL 63

Një tjetër road-ster i fuqishëm del në pension dhe trashëgimtari i tij nuk është ende i dukshëm.

Mercedes do të marrë porosi për SL 63 deri në fund të majit, pas së cilës konsumatorët potencialë të këtij modeli duhet të kënaqin me modele të tjera, konfirmoi prodhuesi gjerman.

Megjithëse disa modele të fuqishme “u shuan” për shkak të standardeve më të rrepta të emetimit në Evropë, kjo nuk ndodh me Mercedes SL 63. Përkatësisht, kjo makinë ka arritur në fund të jetës së planifikuar të prodhimit, thonë në kompaninë nga Shtutgarti, transmeton KosovaPress.

Gjenerata e ardhshme e SL është në ndërtim e sipër, por ende nuk është e qartë se kur do të jetë gati për prodhim.

Supozohet se Mercedes SL i radhës do të ndajë platformën me gjeneratën e dytë të familjes Mercedes AMG GT.

Gjithashtu spekulohet se në versionin SL 63 të motorit ekzistues 5.5 V8 do të ketë një V8 binjakë me turbinë me 600 kuaj fuqi.