22:59 / E Premte, 16 Nëntor 2018 / indeksADMonline

Lufta për të shpëtuar nga ekzekutimi luanin e rrallë me ngjyrë të bardhë

Një apel dëshpëruese është bërë për të shpëtuar një luan me ngjyrë të bardhë në Afrikë të Jugut i cili është në rrezik që të shitet dhe të vritet nga gjuetarët.

Një grup aktivistësh kanë bërë një peticion i cili është nënshkruar nga 230.000 njerëz ane mbanë botës, transmeton Indeksonline.

Pasi që Musafa është jopjellorë, qendra rehabilituese nuk kanë interes ta mbajnë, prandaj frika tek aktivistët është se do të shitet tek ndonjë kompani gjuetarësh.

Musafa ishte kapur nga policia e në Afrikën e Jugut dhe ishte dërguar në qendrën e rehabilitimit për kafshët e egra, ku është duke qëndruar në një kafaz bashkë me një luan tjetër.

Në gjithë botën ekzistojnë 300 luan të bardh, ku vetëm 13 jetojnë jetojnë të lirë në natyrë./Indeksonline/