19:23 / E Premte, 02 Nëntor 2018 / indeksADMonline

Në Afrikë të Jugut tulla bëhet nga urina e njeriut

Studiuesit nga Afrika e Jugut kanë ndërtuar tullë nga urina e njeriut, transmeton Indeksonline.

Për të ndërtuar një tullë të këtij lloj u deshtë të tetë ditë punë në laborator dhe u përdorë urina e njeriut, kalciumi, rëra dhe bakteret.

Tulla biologjike u ndërtua përmes një procesi të quajtur “reshjet karbonike të nxitura nga mikrobi”.  Ky proces është i njëjtë me krijimin e shkëmbinjve nënujore koralesh./Indeksonline/