11:26 / E Enjte, 27 Shtator 2018 / indeksADMonline

Luftimi i kancerit të trurit me virusin Zika

Glioblastoma, një formë e kancerit të trurit, është jashtëzakonisht e vështirë për t’u trajtuar. Sipas një sërë eksperimentesh të kohëve të fundit, ajo së shpejti mund të trajtohet me vaksinën e virusit Zika.

Në sipërfaqe, virusi Zika duket të ketë pak të përbashkët me glioblastomën, një formë agresive të kancerit të trurit. Megjithatë, ata kanë më shumë të përbashkëta se sa mund të imagjinohet, transmeton Indeksonline.

Studiuesit po përpiqen të shfrytëzojnë terrenin e tyre të përbashkët në betejën kundër këtij tipi të kancerit të frikshëm.

Edhe nëse tumori i përgjigjet terapisë, ajo pothuajse gjithmonë kthehet, duke e bërë praktikisht të pashërueshme. Ajo mund të vazhdojë të kthehet pasi, pas trajtimit, ajo fshihet në indet e trurit aty pranë në formën e qelizave staminale të glioblastomës (GSCs).

Autori i studimit të plumbit Pei-Yong Shi, Ph.D. – Në Universitetin e Teksasit, Dega e Mjekësisë në Galveston, thotë: “Gjatë epidemisë së Zikës mësuam se virusi infekton qelizat e progenitorëve nervorë në fetus dhe shkakton mikrocefalin shkatërrues që shihet në foshnjat e lindura nga nënat e infektuara”./Indeksonline/