75 Mall Live Search
06:03 / E Premte, 06 Tetor 2017 / indeksADMonline

Maliqi: Ideja për Qendër Islamike është e rrezikshme

Analisti politik, Shkëlzen Maliqi ka thënë se ideja e Selim Pacollit për ndërtimin e Qendrës Islamike kontribuon në largimin nga modernizimi.

Ai më tej ka thënë se një ide e tilla është e rrezikshme pasi që na futë në logjikën e së kaluarës, njofton Klan Kosova.

“Duke kthyer objekte të tilla po i ikim modernizmit dhe direkt sulmohet një prej simboleve, institucioni shumë të rëndësishëm, më gjithë cilësinë që ka brenda”, ka thënë ai në Analiza Lokale.

“UP-ja është një prej simboleve të emancipimit të Kosovës në shekullin e kaluar dhe ende e ka fuqinë dhe simbolikën dhe është në qendër të qytetit”.

“Ideja për të bërë një kundërpeshë për Kaderalën Katolike është e deklasuar dhe na çon në drejtim të gabuar. Është njëfarë porosie edhe për qendrat islamike në botë”, ka thënë ai ndër të tjera.