23:47 / E Enjte, 22 Shtator 2022 / Gjelbrim

Manchester United në borxhe të mëdha, ja sa para humbi sezonin e kaluar

Skuadra angleze Manchester United ka pësuar humbje të mëdha financiare gjatë sezonit të kaluar.

Sipas lajme të fundit nga anglia, ”Djajtë e kuq” kanë pësuar humbje prej 115 milionë funte sezonin e kaluar, transmeton Indeksonline.

Klubi rriti të ardhurat e tyre të përgjithshme me 18 për qind, por ata panë gjithashtu rritjen e faturave të pagave me 19.1 për qind. Nënshkrimet e Cristiano Ronaldos , Jadon Sancho dhe Raphael Varane kontribuan shumë në këtë.

Rezultatet e dobëta vjetore nënkuptojnë se borxhi i United tani qëndron në 514 milionë paund, një shifër e madhe që është rritur 22 për qind nga një vit më parë.

Pse Manchester United është në borxhe të mëdha?

Klubi është përpjekur të minimizojë shifrat negative duke i ulur rezultatet e dobëta financiare në një hangover COVID dhe mungesën e një turneu para-sezonal në 2021.

Ata tregojnë për shenja rikuperimi, por humbjet prej dy milionë paund në javë janë të vështira për t’u parë si inkurajuese.

Ndërkohë, shefi ekzekutiv i klubit, Richard Arnold , preferoi të shikojë nga e ardhmja, duke vënë në dukje turneun e fundit veror, i cili do të shfaqet në shifrat e vitit të ardhshëm.

“Misioni kryesor i klubit tonë është të fitojë ndeshje futbolli dhe të argëtojë tifozët tanë,” tha shefi ekzekutiv Richard Arnold .

“Që nga raporti ynë i fundit i të ardhurave, ne kemi forcuar skuadrën tonë të ekipit të parë të meshkujve, kemi përfunduar një turne të suksesshëm veror dhe kemi krijuar një themel për të ndërtuar që në fazat e hershme të sezonit 2022/23 nën menaxherin tonë të ri Erik ten Hag . Ne kemi gjithashtu vazhduam të zhvillojmë ekipin tonë të femrave me synimin për të përforcuar pozicionin tonë në mesin e klubeve lider në Superligën e Femrave.

Ndërsa ka shumë më tepër punë për të bërë, të gjithë në klub janë të lidhur me një strategji të qartë për të ofruar sukses të qëndrueshëm në fushë dhe një model të qëndrueshëm ekonomik jashtë saj, në dobi të ndërsjellë të tifozëve, aksionarëve dhe palëve të tjera të interesuara”.

Ndërsa klubi parashikon rezultate më të mira për këtë sezon, duhet të mbahet mend se klubi nuk do të konkurrojë në Ligën e Kampionëve dhe kështu nuk do të jetë në gjendje të mbështetet në ato të ardhura.

Ndërkohë, mbështetësit e United kanë qenë kritikë ndaj rezultateve financiare dhe pronarëve të klubit.

Grupi i tifozëve MUST ka theksuar se pavarësisht shifrave të tmerrshme dhe paraqitjeve të dobëta sportive, Glazers ishin të vetmit pronarë të Premier League sezonin e kaluar që i paguanin vetes një dividend./IndeksOnline/