20:12 / E Enjte, 21 Nëntor 2019

Maskat ‘reale’ po mashtrojnë një të pestën e njerëzve, thonë studiuesit

Maska moderne “shumë realiste” mund të jetë aq bindëse sa njerëzit shpesh nuk mund t’i dallojnë ato nga një fytyrë e vërtetë, thonë studiuesit.

Maska e fundit mund të kushtojë rreth 1.000 £ dhe ekspertët thonë se ato po shfrytëzohen gjithnjë e më shumë nga kriminelët si maskim, transmeton Indeksonline.

Një artist artist vitin e kaluar arriti të marrë miliona euro pasi përdori një maskë silikoni për të dëmtuar ministrin e mbrojtjes të Francës.

Kriminelët prej kohësh kanë përdorur maska ​​për të fshehur identitetin ose moshën e tyre, por studiuesit që kryen studimin thonë se realizmi në rritje është një shqetësim.

Hulumtimi është bërë nga universitetet e York-ut dhe Kiotos dhe është botuar në Kërkimet Kognitive: Parimet dhe Implikimet./Indeksonline/

Mos i humb