10:12 / E Mërkurë, 14 Gusht 2019

Mayweather zbulon boksierët më të mirë të të gjitha kohëve, vendos veten të parin

Floyd Mayweather bëri një goditje në rivalët e tij të boksit duke postuar një foto me vlerësimet e BoxRec në mediat sociale me titullin ‘më i madhi i të gjitha kohërave’.

Boksieri amerikan fitoi të gjitha 50 luftimet e tij profesionale gjatë një karriere 21-vjeçare, dhe ai ia rikujtoi botës këtë.

Mayweather ka një vlerësim më të lartë në llogaritjet e BoxRec përpara boksierëve  Manny Pacquiao dhe Muhammad Ali.

42-vjeçari ka 2256 pikë të grumbulluara sipas sistemit, dhe një rrugë të gjatë të qartë të Pacquiao të renditur në 1629.

Dhe ai me krenari i njoftoi ndjekësit e tij në Instagram: “Numrat nuk gënjejnë dhe Boxrec tha të vërtetën. Kjo është ajo që është.”

Mayweather luftoi për herë të fundit kundër Conor McGregor në gusht 2017, kur fitoi në garën e tij të 50-të profesionale.

Ai mundi rivalin Pacquiao në vitin 2015 në një përplasje të shumëpritur midis dy burrave që konsideroheshin si luftëtarët më të mirë në botë në atë kohë.

Një peshë e mesme argjentinase Carlos Monzon vjen në vendin e tretë në listë me 1588 pikë para Ali në 1485.

Bernard Hopkins (1470) është i pesti përpara Sugar Ray Robinson (1469), Joe Louis (1466) dhe Archie Moore (1289).

Oscar De La Hoya vjen në vendin e nëntë (1262) dhe Julio Cesar Chavez (1202) renditet në top 10-të./Indeksonline/