12:55 / E Martë, 28 Mars 2023 / L K

Mbreti Charles pritet të vizitojë Gjermaninë nesër

Berlini po përgatitet për vizitën zyrtare nesër, të mbretit Charles III dhe gruas së tij Camilla. Vizita përfshin takime me lidershipin shtetëror dhe politik, por edhe me qytetarë, ndërsa masat e sigurisë të marra mund të krahasohen vetëm me ato të vendosura gjatë vizitave të fundit të kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu dhe ish-presidentit amerikan Barack Obama.

Çifti mbretëror, i cili do të qëndrojë në Berlin deri të premten, do të pritet me nderime ushtarake në Portën e Brandenburgut në një ceremoni që do të mbahet për herë të parë nga një kryetar shteti me qëllim forcimin e marrëdhënieve mes dy vendeve.

Takimi me presidentin federal Frank-Walter Steinmeier do të zhvillohet nesër. Të enjten, Mbreti Charles III do të takohet me kancelarin Olaf Scholz dhe më pas do të mbajë fjalim në seancën plenare të Parlamentit Federal dhe po atë ditë do të takohet me qytetarë, gjermanë, por edhe britanikë që jetojnë në Gjermani.

Mbreti, me kërkesën e tij, do të takohet edhe me refugjatët nga Ukraina. Të premten, monarku britanik, i shoqëruar nga Steinmeier, do të vizitojë njësinë ushtarake gjermano-britanike në Brandenburg, e cila është e specializuar në ndërtimin e urave.

Të dy udhëheqësit do të udhëtojnë më pas me tren në Hamburg. Më pas ata do të vendosin kurora me lule në kishën e Agios Nikolaos, një monument për viktimat e Luftës së Dytë Botërore, dhe para se të largohet nga Hamburgu, mbreti do të nënshkruajë edhe në  librin e qytetit, diçka që se kishte bërë në vitin 1987, kur vizitoi Hanseatic, me Princeshë Dianën.

Në Berlin, më shumë se 2000 policë do të jenë në gatishmëri. Policia e Berlinit do të mbështetet këto ditë nga forca të shteteve fqinje, ndërsa 20 qen të stërvitur do të kontrollojnë zonat dhe makinat për eksploziv.

Mbreti Charles duhej të vizitonte Parisin përpara Berlinit, por planet e tij u anuluan për shkak të protestave në kryqytetin francez.