11:42 / E Shtunë, 24 Shkurt 2018 / indeksADMonline

Mediat serbe sigurojnë listën e provave, zbulohet edhe arma me të cilën u vra Ivanoviq

Lideri i vrarë i iniciativës qytetare “Serbia Demokracia Drejtësia”, Oliver Ivanoviq është gjuajtur nga një armë automatike, “Heckler & Koch”, dhe jo siç ishte njoftuar më parë nga një armë nëntëshe e gjatë, shkruan sot “Večernje novosti”.

Siç specifikohet, të dhënat e marra nga autoritetet hetuese në Mitrovicë tregon se vrasësi kishe edhe bashkëpunëtorin e tij si shoferi i automjetit me të cilët në mëngjes kishin ndjekur Olier Ivanoviqin nga banesa e tij në rrugën “Lola Ribar”, duke kaluar monumentin e “Princ Lazar”, pas të cilës ai ishte zënë në pritë para zyrave të partisë në rrugën “Sutjeskoj ulici”, transmeton Indeksonline.

Kur Ivanoviqi arriti pranë portës së oborrit ku ndodheshin zyrat e SDP, vrasësi hapi zjarr mbi të nga ulësja e pasme, pretendon “Novosti” në shkrimin e saj të sotëm.

Sipas rezultateve të autopsisë, Ivanoviq u godit me gjashtë plumba në pjesën e sipërme të gjoksit. Plumbat kishin goditur disa nga organet vitale ku supozohej se kishte vdekur para ardhjes së ambulancës, sipas gazetës.

Vrasësit, sipas “Novosti”, u arratisën me të njëjtën makinë drejt Shkollës Mjekësore dhe fshatit Brđani, ku veturës së tipit “Opel Astra” iu vu flaka në rrugën “Vojvodina Ulici”.

Edhe pse automjeti i djegur u gjet shpejt, në të nuk u gjetën gjurmë. Duke kujtuar se Shërbimi Policor i Kosovës për rajonin e Veriut kishte publikuar foto të “Opel Astrës”, me të cilën kriminelët shpëtuan.

Ende nuk është vërtetuar se si dhe kur ky automjet hyri në territorin e KiM-it (Kosovës) dhe informacioni nga policia serbe arriti që pronari i fundit i automjetit ishte një grua që e shiti atë në një skrap të automjeteve, thuhet ne listën e provave që ka siguruar “Novosti”. /Indeksonline/