11:04 / E Shtunë, 13 Janar 2018 / indeksADMonline

Mënyra që e zhduk aromën e hudhrës

Sa do që ruhemi nga përdorimi i saj, jo gjithmonë mund ti shpëtojmë konsumit të hudhrës, kjo edhe për shkak se ka një sërë dobish shëndetësore.

Për shkak të përbërjes së sulfurit, hudhra, lëshon një aromë të rëndë e cila zhduket vetëm pas disa orësh nëpërmjet djersës dhe frymës.

Por sa siklet është komunikimi në momentet e para pasi keni ngrënë hudhër… Si të shpëtoni prej saj?! Mjafton që të konsumoni një kokërr mollë, pak pasi keni ngrënë hudhër.

Kjo pasi enzimat e mollës veprojnë me përbërësit e hudhrës, duke zhdukur aromën e rëndë të saj.

Nëse më parë e keni ditur se mjafton të pini çaj jeshil, qumësht, apo të hani majdanoz, tashmë zgjidhja është më e thjeshtë, mjafton një kokërr mollë./Indeksonline/