07:20 / E Hënë, 03 Gusht 2020

Mësoni ngjyrat e veshjeve që ju shkojnë 100%, bazuar në tonalitetin e flokëve

Flokët kafe e errët: Ngjyra juaj e errët e flokëve është e mbyllur dhe e ngopur, kështu që ngjyrat që ju përshtaten më së miri janë ato që janë të dyja me shkëlqim dhe të ngopura dhe të ndezura – e kuqja dhe bronzi. Këto ngjyra plotësojnë flokët tuaj në mënyrë të përkryer. Ngjyrat neutrale në paletën tuaj janë të zeza, gri dhe të bardha.

Mundohuni të evitoni ngjyrën bezhë pasi ato do t’ju bëjnë vetëm të dukeni të zbehtë. Për më tepër, zgjidhni me kujdes hijet tuaja pastel. Përjashtimi i vetëm vjen me tonet më të errët të lëkurës që përputhen në mënyrë të përsosur me rozë,  livando, mauve dhe madje edhe hije neoni. Pra, të gjitha ngjyrat janë për ju!

Bjondet: Flokët bionde duken shumë të bukura me blunë e detit. Në fakt, tonet e tokës janë ideale për ju, si dhe pastelet si blu e çelët, rozë dhe lejla. Ajo që duhet të evitoni janë veshjet me dizenjo të ndryshme. E zeza mund të mos jetë zgjidhja më e mirë pasi e bën praninë tuaj më pak të dukshme, duke e bërë të duket sikur jeni e ndrojtur. Një ide më e mirë do të ishte ta zëvendësoni atë me një ngjyrë që është afër tij në paleta, si blu e errët, siç e përmendëm më parë.

Flokët e kuqe: Ngjyra juaj nuk do të konsiderohet kurrë një ngjyrë neutrale, e cila mund të ndodhë me bionde dhe brunet. Është e pasur dhe e guximshme, kështu që duhet të tregoheni të kujdesshëm me zgjedhjet tuaja për veshjet për të mos e tepruar.

Në vend të ngjyrës  së zezë, vishni blu. Është një ngjyrë plotësuese me të kuqen, kështu që do ju bëjë të dukeni mirë. Ju mund të vishni tone të lehta të tokës, si çokollata, koral, blu-jeshile, deve dhe jeshile. Sa për atë që të shmangni, mbani në mend se e zeza mund t’ju mposht. Gjithashtu, mbani larg pastelet – ato nuk janë një ndeshje e mirë për tonin e flokëve tuaj të ngopur.

Flokët e zeza: Flokët tuaj pasqyrojnë një ton kaq të ngopur që ngjyrat që përputhen me këtë intensitet do të jenë aleatët tuaj më të mëdhenj kur bëhet fjalë për zgjedhjet tuaja të veshjeve. Ngjyrat e zeza, të bardha, blu, vjollcë, jeshile  janë ato që duhet të kërkoni kur bëni blerje.

Nga ana tjetër, shmangni ngjyrat me dritë të ulët, të cilat do ju bëjnë vetëm të dukeni të shpëlarë. Përjashtimi i vetëm janë pastelet shumë të lehta që mund të japin një kontrast të jashtëzakonshëm me flokët tuaj të errët.

Flokët gru dhe platin: Pavarësisht nëse dëshironi të përqafoni ndryshimet që vijnë me moshën në ngjyrën tuaj të flokëve, ose keni vendosur ta lyeni atë, nuk keni asgjë për t’u shqetësuar kur bëhet fjalë për ndërthurjen gri dhe argjendin. Mundohuni të shkoni për ngjyra të kundërta si e zeza dhe e bardha. Ju gjithashtu mund të vishni ngjyra të pasura si e zeza, bluja, vjollcë, livando, ose e bardhë. Opsione të tjera të shkëlqyera janë ngjyra argjendi dhe gurë të çmuar si safir-blu dhe rubin.

Nëse doni të vidhni shfaqjen me pamjen tuaj, mos zgjidhni ngjyrat si fildishi. E njëjta gjë vlen edhe për gri. Dhe një këshillë e fundit: tonet jeshile nuk janë shoqja juaj më e mirë pasi ato mund t’i bëjnë flokët tuaj të duken një lloj i gjelbër.