75 Mall Live Search
08:01 / E Enjte, 20 Qershor 2024 / MSH

Messi: Argjentina është favorite në Kupën e Amerikës, por…

Lionel Messi, kapiten i kombëtares së Argjentinës, po përgatitet të përjetojë një tjetër Copa América. Skuadra e Scalonit, kampione botërore në fuqi, është pa dyshim favorite:

“Unë gjithmonë kam thënë dhe përsëris se Argjentina është favoritja. Ne jemi gjithmonë më të mirët, por nuk duhet t’i marrim gjërat si të mirëqena: kështu kemi pësuar kaq shumë goditje deri më sot. Mund të themi se jemi më të mirët sepse jemi kampionët në fuqi të botës, por kjo nuk do të thotë se do ta fitojmë këtë Copa América duke ecur”, deklaroi “Pleshti” në një intervistë për América TV me gazetarin dhe ish-presidentin e San Lorenzo, Marcelo Tinelli.

Messi nënvizoi se Ekuadori “ka një brez shumë të mirë, të cilët dinë çfarë duan dhe janë intensivë” dhe gjithashtu përfshiu Kolumbinë, Uruguain dhe Brazilin në grupin e favoritëve.

“Kjo është arsyeja pse unë them se do të jetë një Copa America shumë, shumë e luftuar. Grupi e di këtë dhe është i vetëdijshëm se ne do të duhet të japim më të mirën tonë dhe akoma më shumë për të fituar përsëri.”

Kapiteni argjentinas nënvizoi atmosferën e mirë në dhomat e zhveshjes së bardhekaltërve:

“Pasi kemi fituar kaq shumë vitet e fundit, kemi një qetësi më të madhe shpirtërore”.

Më pas për triumfin në Katar: “Kam qenë gjithmonë mirënjohës për dashurinë që kam marrë gjatë karrierës sime, sikur të gjithë donin që të përfundonte kështu, se unë nuk mund ta lija futbollin pa qenë kampion bote. Dhe mirë, faleminderit ty, Zot, ishte e mundur, ishte një “hakmarrje” për humbjen në 2014. Unë i plotësova të gjitha ëndrrat e mia dhe nuk e kisha imagjinuar kurrë se do ta përjetoja të gjithë këtë, mendoj se gjithçka ndodh për një arsye.”