15:38 / E Mërkurë, 05 Tetor 2022 / B O

Mijëra mësimdhënës vërshojnë rrugët në Hungari, kërkojnë paga më të larta

Mijëra nxënës të shkollave fillore dhe të mesme hungareze, mësues dhe prindër formuan zinxhirë njerëzish në qendër të Budapestit të mërkurën në mëngjes në mbështetje të mësuesve që luftojnë për paga më të larta dhe mësuesve të shkarkuar për protesta.

Mësuesit kanë nisur një fushatë “Dua të mësoj” dhe kanë bërë thirrje për mosbindje civile për të kërkuar paga më të larta, një zgjidhje për mungesën e mësuesve dhe të drejtën për grevë.

Mësuesit në shkolla publike në Hungari për shumë vjet janë ankuar për paga të ulëta dhe punë të madhe, duke bërë të rinjtë hezitues që të futen në këtë profesion. Kjo po shkakton mungesë të mësuesve, shkruan IndeksOnline.

Paga bazë për mësuesit në Hungari nuk ka ndryshuar që nga viti 2014, duke filluar nga paga neto 207 mijë forintë hungarezë (rreth 505 euro).

Sindikatat kanë thirrur një grevë mbarëkombëtare të mësuesve për të mërkurën.

Disa mësues u pushuan nga puna javën e kaluar në një shkollë të mesme të Budapestit për shkak se iu bashkuan protestës.

Mijëra studentë dhe mësues pritet të marrin pjesë në një demonstratë para parlamentit mbrëmjen e së mërkurës.

Kryeministri nacionalist Viktor Orban, i cili u rizgjodh për një mandat të katërt radhazi më 3 prill, përballet me një sfidë në rritje pasi ekonomia po shkon drejt recesionit vitin e ardhshëm, me inflacionin dyshifror.

Qeveria tha se do të rrisë pagat e mësuesve pasi Komisioni Evropian të lëshojë fondet e BE-së për rimëkëmbjen për Hungarinë, i cili është mbajtur në mes të një mosmarrëveshjeje për sundimin e ligjit.