08:59 / E Diele, 25 Korrik 2021 / Ç.Q

Mijëra protestues francezë marshojnë në rrugë kundër projektligjit për vaksinat

Rreth 160,000 njerëz, përfshirë aktivistë të ekstremit të djathtë dhe anëtarë të lëvizjes së jelekëve të verdhë të Francës, protestuan të Shtunën në të gjithë vendin.

Ata protestojnë kundër një projektligji që kërkon që të gjithë të kenë një leje të veçantë virusi për të hyrë në restorante dhe duke urdhëruar vaksinat COVID-19 për të gjithë punonjësit e kujdesit shëndetësor.

Protesta të ngjashme u mbajtën edhe në Italinë fqinje.

Policia u mundua që ta shpërndante turmën me ujë dhe gaz lotësjellës, megjithëse shumica e tubimeve ishte e rregullt.

Ligjvënësit në Senatin e Francës po debatonin për faturën e virusit të Shtunën pasi dhoma e ulët e parlamentit e miratoi atë, pasi infeksionet e virusit dhe shtrimet në spital po rriten.

Qeveria franceze dëshiron të shpejtojë vaksinimet për të mbrojtur njerëzit e pambrojtur dhe spitalet, dhe për të shmangur çdo bllokim të ri.

Shumica e të rriturve francezë janë vaksinuar plotësisht dhe sondazhet e shumta tregojnë se shumica e francezëve mbështesin masat e reja, por jo të gjithë janë i këtij mendimi.

Protestuesit duke brohoritur “Liri! Liri!” u mblodhën në sheshin Bastille dhe marshuan përmes Parisit lindor të Shtunën, duke iu bashkuar edhe demostratave të tjera rreth Francës.

Mijëra u bashkuan gjithashtu në një tubim përtej lumit Seine nga Kulla Eiffel e organizuar nga një ish-zyrtar i lartë në partinë anti-imigrim të Marine Le Pen.

Ndërsa shumica e protestuesve ishin të qetë, tensionet shpërthyen në marshimin në Bastille.

Policia spërkati me gaz lotsjellës marshuesit pasi dikush i hodhi një karrige një oficeri.

Më vonë, disa protestues u zhvendosën në Harkun e Triumfit dhe policia përdori ujin për t’i shpërndarë.