07:39 / E Martë, 12 Tetor 2021 / FG

Ministri afgan nuk do të angazhohet për shkollimin e vajzave pavarësisht kërkesës ndërkombëtare

Ministri i Jashtëm i Afganistanit i bëri thirrje botës për marrëdhënie të mira por shmang angazhimin mbi edukimin e vajzave pavarësisht kërkesave ndërkombëtare për të lejuar që të gjithë fëmijët afganë të kthehen në shkollë.

Administrata e re talebane ka nxitur të ndërtojë marrëdhënie me vendet e tjera për të ndihmuar në parandalimin e një krize katastrofike ekonomike, raporton Global news, transmeton Indeksonline.

“Komuniteti ndërkombëtar duhet të fillojë të bashkëpunojë me ne”, tha ministri i jashtëm në detyrë Amir Khan Muttaqi.

“Me këtë ne do të jemi në gjendje të ndalojmë pasigurinë dhe në të njëjtën kohë me këtë ne do të jemi në gjendje të angazhohemi pozitivisht me botën”, shtoi a.

Por talebanët deri më tani kanë refuzuar të lejojnë vajzat të kthehen në shkollë të mesme, një nga kërkesat kryesore të bashkësisë ndërkombëtare pas një vendimi muajin e kaluar që shkollat ​​mbi klasën e gjashtë të rihapeshin vetëm për djemtë.

Administrata e re është vënë nën kritika të vazhdueshme për qasjen e saj ndaj arsimimit të vajzave.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB -së, Antonio Guterres tha se talebanët kishin shkelur premtimet për garantimin e të drejtave për gratë dhe vajzat dhe se nuk kishte asnjë mënyrë që ekonomia të mund të rregullohej nëse gratë ndaloheshin nga puna./Indeksonline/