21:15 / E Enjte, 12 Shtator 2019

Ministria e Jashtme e Çekisë ia thotë në fytyrë presidentit çek: Njohja e Kosovës nuk tërhiqet

Ministria e Punëve të Jashtme e Çekisë përmes një komunikate ka reaguar ndaj deklaratës së presidentit të Çekisë që tha se do të përpiqet që ta tërheqë njohjen ndaj Kosovës.

Përmes një komunikate të lëshuar, ata thanë se njohja ndaj Kosovës nuk mund të tërhiqet pasi është de jure, shkruan Indeksonline.

“Ishte një njohje de jure, domethënë një njohje e plotë dhe përfundimtare e shtetit në lidhje me të drejtën ndërkombëtare. Republika e Çekisë nuk e ka pasur praktik ndaj asnjë shteti që të tërheq njohjen.” , thuhej në komunikatë.

Pas ndeshjes Kosovë-Çeki ku fitues dolën të tanët, presidenti i shtetit të Çekisë tha se po mendon që të tërhe njohjen ndaj Kosovës./Indeksonline/