08:36 / E Martë, 24 Prill 2018 / indeksADMonline

Ministrja dhe deputetA�t shkojnA� te shtA�pia e Enver HoxhA�s (Foto)

NjA� ditA� mA� parA� ishte nA� GjirokastA�r ambasadorja e KinA�s nA� ShqipA�ri, Jiang Yu. Ajo shoqA�rohej nga njA� delegacion i ambasadA�s, si dhe nga ministrja e KulturA�s, Mirela Kumbaro dhe deputetA�t e PS-sA�, Bledi A�uA�i, Flamur Golemi dhe Bashkim Fino. Delegacioni kinez vizitoi disa prej pikave kryesore nA� GjirokastA�r; kalaja, pazari karakteristik, shtA�pia e shkrimtarit Ismail Kadare, si dhe shtA�pia e lindjes sA� ish- diktatorit Enver Hoxha.

PA�r kA�tA� tA� fundit, delegacioni kinez kishte njohuri dhe interes tA� veA�antA�, qA� natyrshA�m vinte pA�r shkak tA� sA� kaluarA�s komuniste dhe marrA�dhA�nieve mes dy vendeve tona. Por ambasadorja dhe grupi qA� e shoqA�ronte u zhgA�njyen disi, pasi prisnin qA� nA� shtA�pinA� e ish-diktatorit tA� gjenin elementA� autentikA� qA� lidhen me vegjA�linA� dhe familjen e Enver HoxhA�s.

NA� fakt shtA�pia e tij e lindjes nA� lagjen a�?Palortoa�� tA� GjirokastrA�s, funksionon qA� prej viteve a��90 si Muze Etnografik. Me gjasA� kA�shtu do tA� vazhdojA� tA� funskionojA� edhe pA�r shumA� kohA�, pasi ende konsiderohet si tabu, qA� nA� ShqipA�ri tA� kemi njA� muze pA�r ish-diktatorin.