12:54 / E Mërkurë, 18 Tetor 2017 / indeksADMonline

Misioni i SHBA-së pas fitores në Raqqa të Sirisë

Humbja e Shtetit Islamik në kryeqytetin e saj të vetëshpallur, Raqqa mund të jetë vetëm fillimi i një lufte më të vështirë për Shtetet e Bashkuara, pasi tani ka për detyrë të përmbysë çdo kryengritje të nisur nga grupet militante dhe të stabilizojë rajonin në Siri.

Ushtarët e mbështetur nga Shtetet e Bashkuara shpallën të premten fitoren ndaj Shtetin Islamik në Raqqa, duke ngritur flamuj në qytet pas një beteje katër-mujore. Grupi militant sunit, shpesh i referuar si ISIS, mori në kontroll Raqqën në janar të vitit 2014, kështu duke filluar një luftë me presidentit sirian Bashar al-Assad.

Analistët për çështjet e Lindjes së Mesme thanë se në mesin e shumë problemeve të ekspozuara pas rrëzimit të Shtetit Islamik nga Raqqa, sfida tjetër mbetet mbështetja e qeverisje së re dhe largimi i Iranit dhe Rusisë nga përpjekja për të kontrolluar vendin, shkruan Reuters, transmeton AktivPress.

“Sfida më e madhe për Raqqën dhe partnerët lokal sirianë që po përpiqen të rindërtojnë Raqqa është paqartësia e politikës së administratës së Trump mbi Sirinë”, tha Nick Heras i Qendrës për një Siguri të Re Amerikane.

“SHBA-ja duhet të dërgojë një sinjal se synon të vazhdojë ndikimin në fushat që ajo ka pushtuar nga ISIS në mënyrë që të mbikëqyrë misionin e stabilizimit dhe të ketë qëllimin më të gjerë, që të kufizojë aftësinë e Iranit për të rindërtuar të gjitha vendi në emër të Asadi “, tha Heras.

“Ne kemi kapur dhe humbur qytete më parë. Kjo fitore nënvizon nevojën për një strategji gjithëpërfshirëse për Sirinë”. tha senatori republikan Ben Sasse./AktivPress