14:03 / E Mërkurë, 16 Shtator 2020

Modelja e njohur, akuzon fotografin e saj për abuzim seksual

Emily Ratajkowski ka akuzuar fotografin Jonathan Leder për sulm seksual në një ese të fuqishme të botuar në “Vulture”.

Modelja dhe aktorja 29-vjeçare kujtoi se fotosesioni i saj me  Lederin ndodhi më 2012 kur ajo ishte vetëm 21 vjeçe dhe u mbajt në shtëpinë e tij në Malet Catskill në pjesën e pasme të Nju Jorkut.

Ajo ishte këshilluar nga agjenti i saj të qëndronte natën me të kur mbaroi xhirimi, transmeton Indeksonline.

“Kur pashë punën e Jonathan në internet, pashë disa editoriale të modës që ai kishte xhiruar në film”, shkroi Emily . “Puna e tij në Google dukej qiellore dhe e bukur. Legjitime. Unë nuk vazhdova të hetoja për të më tej. Përveç kësaj, agjentja ime ishte në kontroll të plotë të karrierës sime. Unë bëra atë që ajo më tha ta bëja dhe në këmbim, ajo duhej të zgjeronte profilin tim në mënyrë që të mund të rezervoja punë më të paguara dhe të vendosesha në industri. “

Emily shtoi se ajo kishte pozuar me të brendshme të modës së vjetër para se ai gjoja i tha asaj të hiqte rrobat e saj.

“Jam fotografuar nudo disa herë më parë, gjithmonë nga burrat. Më kanë thënë nga shumë fotografë dhe agjentë se trupi im ishte një nga gjërat që më bëri të dallohesha midis kolegëve të mi. Trupi im u ndie si një superfuqi ”, shkroi ajo. “Megjithatë, përsëri, kur hoqa rrobat, një pjesë imja u shkëput. Fillova të notoja jashtë vetes. Gjëja tjetër që mbaj mend është që ishim në errësirë. ”

Emily e përshkruan sulmin si një mjegull, pasi ajo mbeti vetëm me fotografin pasi grimierja nuk ishte në dhomë.

Ajo thotë se nuk mban mend shumë, por shumica e asaj që erdhi më pas ishte si një mjegull. Nuk mbaj mend që më ka puthur, por mbaj mend që gishtat e tij papritmas ishin sipër trupit tim”.

Pas asaj nate, Emilyu kthye në New York City dhe vite më vonë, Lederi kishte botuar fotot në një libër. Ajo shton se kurrë nuk nënshkroi se fotografit mund të publikoheshin dhe i dërgoi atij dhe ekipit të tij një padi.

Në një deklaratë për Page Six , Lederi mohon pretendimet e Emilyt.

“Ne të gjithë jemi thellësisht të shqetësuar për të lexuar deklaratat e fundit (të rreme) të znj. Ratajkowski për “NY Mag” në kërkimin e saj të pafund për shtyp dhe publicitet”, tha përfaqësuesi i Lederit. “Sigurisht që z. Leder mohon plotësisht pretendimet e saj të egër për” sulm seksual”. Është e trishtueshme që ajo është kaq hakmarrëse dhe gënjen në mënyrë të tillë në shtyp”./Indeksonline/